A magyar űrhajós, Kapu Tibor egy zászlót és Farkas Bertalan jótanácsait is viszi a Nemzetközi Űrállomásra
A négytagú csapat legkorábban tavasszal indulhat az űrállomásra.
hvg.hu
Első magyarként hamarosan a nemzetközi űrállomásra lép Kapu Tibor kutatóűrhajós, aki társaival, a tavasszal útnak induló Axiom-4 misszió részleteiről számolt be nemzetközi sajtótájékoztatón. A HUNOR (Hungarian to Orbit) program 14 hónapig tartó kiválasztási szakasza után dőlt el, hogy Kapu Tibor és Cserényi Gyula tartalékűrhajós képviseli majd Magyarországot.
Kapu elmesélte, már gyerekként is büszke volt a magyar olimpikonokra, és úgy drukkolt nekik, mint saját családtagjainak. Mindig szeretett volna egy mezt, a saját nevével és a magyar zászlóval, hogy egy csapatban képviselhesse a hazáját, és most megteheti.
A kiválasztásban résztvett Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, aki a tizennégy hónapig tartó felkészítő szakaszt is végigkísérte. Azt tanácsolta a fiatal űrhajósoknak, hogy mindig legyenek türelmesek és derűsen nézzenek szembe a kihívásokkal. Amikor megérkeztek Houstonba, az első kérdése az volt: hogy van a csapat?
Legkorábban tavasszal indulhatnak a Kennedy Űrközpontból. Kapu azt reméli, Farkas a kilövés napján is ott lesz. Az űrhajós magával visz egy képet, amin ő, Farkas Bertalan és Cserényi Gyula szerepel, viszi továbbá Farkas jótanácsait, egy magyar zászlót és még valamit, ami az első magyar űrhajóssal volt a küldetése során, de egyelőre nem árulta el, mi lesz az. Amikor új csapat érkezik a Nemzetközi Űrállomásra, hazai ételekkel kínálják a többi űrhajóst, Kapu is ezt tervezi.
Farkas Bertalan után Kapu Tibor lehet az, aki magyarként feljut az űrbe. Tavaly nyáron a négy űrhajósjelölttel készített interjút a hvg360, ebből idézzük most fel Kapu Tibor legérdekesebb gondolatait.
A program során felkérték a magyar egyetemeket, vállalatokat és kutatókat, hogy küldjenek javaslatokat azzal kapcsolatban, hogy milyen kutatásokat végezzenek az űrben. Nem sok ember mondhatja el, hogy a munkája a csillagok között is látszik, de ti igen – üzente Kapu a magyar kutatóknak. Hozzátette, nem egyedül repül, az ő álmaik is vele lesznek.
Eldőlt, hogy Kapu Tibor lehet a következő magyar űrhajós Farkas Bertalan után, de nem csak ez jelzi, hogy az űrkutatásban az elmúlt években már kis költségvetésű szereplők is labdába rúghatnak. Magyarország 2018 óta veszi komolyan az űripart.
A tizennégy napos küldetést Peggy Whitston amerikai parancsnok vezeti, aki már várja, hogy láthassa milyen arcot vág majd Kapu Tibor, Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialista és Shubhanshu Shukla indiai pilóta a kilövés után. Ilyenkor újra átélem, milyen volt az első kilövés – mondta.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.