Tetszett a cikk?

Terített asztal és tapsoló tömeg várta Budapesten a hatalom módszerei ellen tiltakozó szerb egyetemisták csoportját, akik kerékpárral mennek egészen Strasbourgig.

A Dunaújváros-Budapest útszakasz megtétele után szombat délután a budapesti Hősök terére érkeztek azok a tüntető szerb egyetemisták, akik egy Újvidéktől Strasbourgig tartó kerékpáros menet tagjaiként kívánják felhívni az európai polgárok és intézmények figyelmét arra, hogy a szerb fiatalok már közel fél éve tüntetnek megállás nélkül a szerbiai elnyomás és az azt megtestesítő államfő, Alekszandar Vucsics ellen. A több mint ezer kilométer megtétele után a menet várhatóan április 14-én érkezik meg Strasbourgba, az Európai Parlament székhelyére.

A biciklistákat több százan – többségükben szerbek – fogadták a Hősök terén, és terített asztal várta őket.  

Megérkeznek a szerb bringások a Hősök terére

A tüntető szerb egyetemisták egy Újvidéktől Strasbourgig tartó kerékpáros menet tagjaiként kívánják felhívni a figyelmet arra, Szerbiában már közel fél éve tüntetnek megállás nélkül az elnyomás és az azt megtestesítő államfő, Alekszandar Vucsics ellen.

Azt akarjuk, hogy teljesítsék követeléseinket, hogy Szerbiában tartsák tiszteletben az emberi jogokat és a világ tudja meg, mi történik hazánkban – mondta a HVG-nek Igor, aki a belgrádi egyetemen tanul. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mit szól ahhoz, hogy a magyar kormány nyíltan támogatja a diákokat megverető szerb államfőt Alekszandar Vucsicsot, közölte: nekünk nem Vucsiccsal van bajunk, hanem azzal, hogy nem működnek a szerbiai intézmények. Ebben Európa is segíthet, és rákényszerítheti a szerbiai hatóságokat, hogy valóban elvégezzék munkájukat. “Győzni fogunk, addig folytatjuk a harcot, amíg nem teljesülnek a követeléseink” – tette hozzá. 

Az Újvidékről indult diákok célja, hogy felkeltsék az európai polgárok és intézmények figyelmét. „A szerb kormány nem törődik polgárai biztonságával és követeléseivel, válaszok helyett gumibotot, párbeszéd helyett cenzúrát kapunk. Hittünk abban, hogy a szabadság és igazságosság alapvető emberi jog, ám most mégis azt látjuk, hogy elveszik ezeket a jogainkat. Ezért kerekezünk el Strasbourgba. Nem azt akarjuk, hogy valaki más oldja meg a problémáinkat, hanem azt, hogy a világ tudomást szerezzen arról, ami Szerbiában történik” – olvasható a menet résztvevőinek internetes oldalán.

Cabrera Martin

Újvidéki tragédia 

A tüntetések azt követően kezdődtek, hogy november elsején leszakadt az újvidéki vasúti pályaudvart díszítő előtető és a többtonnás darabok 16 ember életét oltották ki. A hatóságok eleinte nem voltak hajlandóak átlátható módon kivizsgálni a tragédia körülményeit és elmaradt a felelősségre vonás is. Az ezt mégis követelő tüntetések egyre több városra terjedtek át és a középiskolás és egyetemi diákokhoz közben szerbek százezrei csatlakoztak.

Bár Vucsicsék azt ígérték, hogy meghallgatják a tiltakozók követeléseit, ebből szinte semmi sem valósult meg, sőt a hatalom egyre inkább erőszakkal igyekszik megfékezni a tüntetési és tiltakozási hullámot. A tüntetések és útblokádok mellett az oktatás is akadozik, egyre nő azon iskolák és egyetemek száma, ahol már szünetel az oktatás. Korábban a nagy szerb tenisz idol Novak Djokovics is támogatásáról biztosította a hatalom ellen tüntető fiatalokat, és azt hangsúlyozta, a hatalomnak meg kellene hallgatnia a Szerbia jövőjét meghatározó nemzedék követeléseit.

Egyre többször hangzik el Szerbiában az a Magyarországon is ismert vád, amely szerint az ellenzék a külföldi befolyásolók szándékainak megfelelően, azok pénzéből próbálja meg megdönteni Vucsics hatalmát. Vucsicsék mellett határozottan kiáll az Orbán-kormány, a kormánypárti magyar médiumok is azt ismételgetik, hogy Szerbiában Soros György és társai próbálnak meg elégedetlenséget kelteni. Vucsics közben „beáldozta” miniszterelnökét – Milos Vucsevics januárban jelentette be lemondását, amit a parlament végül márciusban fogadott el hivatalosan ,– ám ez sem volt elég a tüntetők megbékítéséhez.

Cabrera Martin

Naponta 100-120 kilométer 

A diákok április 3-án indultak el Újvidékről és Szabadka érintésével április 4-én érkeztek Dunaújvárosba. Budapestről április hatodikán indulnak tovább és Győr érintésével Bécsbe, majd Linzbe, Salzburgba Münchenbe és Ulmba mennek tovább. A tervek szerint a naponta 100-120 kilométert megtevő menet április 15-én érkezik meg Strasbourgba. A mintegy 80 fős menetben újságírók és a tüntetőket támogató Vajdasági Ügyvédi Kamara képviselői is részt vesznek.  A diákokat minden városban szállás és étel várja. Budapesten is sokan jelentkeztek, hogy náluk aludjanak és pihenjenek a tiltakozók. 

Cabrera Martin
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!