Tiltott állami támogatás miatt panaszt tesz hétfőn Brüsszelben a Magyar Hang és egy másik, egyelőre névtelenséget kérő szerkesztőség. Orbán Viktor magyar miniszterelnökre így alighanem új vizsgálat vár, amiért igyekszik elfojtani a kritikus hangokat – derült ki a Financial Times és a Magyar Hang cikkéből.
A kormány ellen az a vád, hogy több mint egymilliárd euró értékben törvénytelenül segítette a hatalomhoz közeli médiumokat, ami csak tetézi az aggályokat, amelyek szerint a Fidesz saját uralma megerősítésére használ költségvetési eszközöket.
Egy korábbi európai versenyképességi illetékes, Kai-Uwe Kühn, aki segített a beadvány gazdasági számításainak elkészítésében, úgy látja, az állami hirdetések átcsoportosításával párhuzamosan a Fidesz hadjáratot indított a kritikus kiadványok kiiktatására. Az adatok is azt támasztják alá, hogy amelyik szerkesztőség a kormányt támogatta, az részesült megrendelésekben – csakhogy ez torzítja a versenyt.
Lukács Csaba, a Magyar Hang ügyvezetője szerint a független szerkesztőségek egyre nehezebben tartják magukat, napirenden vannak a rágalomkampányok, gyakran beperlik őket. Az Euclid Law nevű ügyvédi iroda, amely szintén segít a panaszosoknak, közölte: próbálják gyors eljárásra rávenni az Európai Bizottságot.
Minden élet számít – ezzel a szlogennel futott egy ideig 2020 őszén, a koronavírus-világjárvány második hullámának idején a magyar kormány úgynevezett társadalmi célú hirdetése (többek között) négy kormánypárti hetilapban. Egész oldalakon hirdették a Covid–19 elleni védekezés fontosságát, de a kormányfüggetlen hetilapokban nem hirdettek.
Amennyiben az Európai Bizottság helyt ad a panasznak, a tiltott állami támogatást kapó cégeknek vissza kell fizetniük legalább 1,1 milliárd eurónyi forintot (nagyjából 450 milliárd forint) a magyar költségvetésbe. A beadványt és az azt kísérő közgazdasági elemzést itt találják.
Az MVM több milliárd forintos reklámbüdzséjének háromnegyede került kormányközeli médiumokhoz.