szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy civil szervezet hívta fel a figyelmet az LMBTQI-közösséget ért jogsérelmekre.

Szombaton volt a homofóbia, bifóbia és transzfóbia elleni világnap, ebből az alkalomból négy civil szervezett felvonulást az Andrássy úton, a szervezők előzetesen nagyjából száz főt vártak a rendezvényre. Az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért az LMBTQI közösség jogegyenlőtlenségére hívta fel a figyelmet, a budapesti Erzsébet térről vonultak át a Hősök terére, miközben szivárványszínű zászlókat lengettek az Andrássy úton.

Ez a demonstráció hasonló célokra irányul mint a Pride, és fontos precedens lehet későbbi hasonló gyűlések szempontjából – mondta Vig Dávid, az Amnesty igazgatója, a szombati volt ugyanis az első olyan LMBTQI-témájú demonstráció, amelyet megszerveztek a Pride betiltását lehetővé tevő törvény elfogadása óta. A jogszabály szerint tilos olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást és a nemváltoztatást népszerűsíti, a szervezőket és a résztvevőket akár 200 ezer forintos pénzbírsággal is büntethetik.

Nem orosz import, saját hergelés – ezért verik át vészes gyorsasággal a parlamenten a Stop Pride nevű jogi fércművet

Meleg vagy? Ne örülj a boldogságodnak, pláne ne állj ki a jogaid mellett! Heteróként se örülj annak, hogy más boldog, jogérvényesítésében ne támogasd! Ez tilos, és ha mégis megteszed, nem tudsz elbújni, azonosítunk, és több százezer forintra bírságolunk!

Ezúttal azonban a rendőrség tudomásul vette és biztosította a tüntetést, amit Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke megköszönt, valamint felhívta a figyelmet arra, mennyire fontos példája a felvonulás a békés gyülekezéshez való jog gyakorlásának, amelyre reményei szerint a június 28-ra tervezett Budapest Pride felvonuláson is lehetőség lesz.

A közösséget ért jogfosztások között Vig Dávid az alábbiakat említette: a 33. paragrafust, amely megfosztotta a transznemű embereket a nem- és névváltoztatás lehetőségétől, a 2021-es LMBTQI-ellenes propagandatörvényt, amely az LMBTQI tartalmakat cenzúrázza, az örökbefogadás lehetőségének szűkítését, valamint a házassági egyenlőséget kizáró Alaptörvényt. Ezeket a társadalom egyre nagyobb része ítéli el Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője szerint, aki hozzátette, a közvélemény-kutatási adatok alapján a magyarok egyre elfogadóbbak az LMBTQI emberekkel és a lakosság 60 százalékának van LMBTQI ismerőse.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!