Minimálbér: a munkaadók és a szakszervezetek álláspontja
A munkaadói oldal 73 ezer forintos, a munkavállalói 78 ezer forintos havi minimálbért ajánlott jövőre a jelenlegi 71 500 forint helyett az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki plenáris ülésén.
A munkaadók számára elfogadhatatlan a garantált bérminimum, azaz a szakmunkás bérek emelése (ez jelenleg 87 500 forint), s ez a munkaadók egyöntetű véleménye - mondta az oldal szóvivője, Dávid Ferenc, a Vállalkozások és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
A szakszervezetek nem tartják elfogadhatónak a reálkeresetek csökkenését - jelentette ki a munkavállalói oldal szóvivője Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke. A kormány munkaanyagára hivatkozott, amely szerint 4,1 százalékos jövő évi várható infláció mellett a keresetek akkor őrzik meg reálértéküket, ha a minimálbér 73. 400 forintra, a garantált bérminimum 91 ezer forintra nő jövőre. A szakszervezetek - a rövid szünetben tartott megbeszélés után - a korábbi 80 ezer forintos minimálbér ajánlásukat 78 ezerre módosították.
Ha a jövő évi GDP várhatóan negatív nulla lesz, akkor nehéz lenne a közvélemény számára érthetővé tenni, hogy az OÉT bérmegállapodása miért javasol reálkereset növekedést - fordult a szakszervezeti oldal felé Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. A kormányzati oldal képviselője ugyanakkor egyetértett a szakszervezetekkel abban, hogy a bérmegállapodás három fő tételéről, a minimális bérről, a garantált bérminimumról (amely a minimálbér 1,22-szerese) és a bérmegállapodásról, azaz az ajánlott átlagos béremelést együtt kellene megállapodni. Az OÉT következő plenáris ülésére november 12-én délután kerül sor.