szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az e-ügyintézéssel átalakult a cégbírók feladata: miután ma már a regisztrációt zömében számítógépek végzik, így másik feladatukra, a törvényességi felügyeletre koncentrálhatnak - hangzott a Budapesti Ügyvédi Kamaránál tartott sajtótájékoztatón.

 Július 1-jétől teljesen elektronikussá vált a cégeljárás, ezzel a bíróságok közhatalmi funkciójának egy része szolgáltatássá változott. A bírósági elektronizálás eddigi költségei az elmúlt másfél évtized alatt több milliárd forintra rúgtak - válaszolta egy kérdésre Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter. Az idén a költségvetés tartalékából 60 millió forintot használtak fel a közvetlen cégbírósági technika fejlesztésére, de előkészítés alatt áll egy olyan uniós projekt, amely modernizálja a teljes bírósági számítástechnikai rendszert - tette hozzá.

Vanczák József, a céginformációs szolgáltatást nyújtó Microsec Kft. ügyvezetője bemutatta az elektronikus cégeljárás folyamatát, amely a bejegyzési kérelem és az egyéb dokumentumok elektronikus kitöltésével, és a szolgáltatóhoz továbbításával kezdődik. A szolgálat küldi tovább az anyagot a cégbíróságnak, amelynél az elektronikus ellenőrzés, a KSH besorolás és az APEH regisztráció megszerzése 50 percet vesz igénybe. Ez után születik meg - szintén automatikusan - a bejegyzési határozat, amelyet a rendszer a bejegyzést kérő ügyvédnek továbbít. Így 1 óra alatt jön létre a bejegyzés akkor, ha mintaszerződéssel kérik.

A múlt év szeptemberében 1.547 elektronikus bejegyzési kérelem érkezett, az idén júniusban a számuk 27.178 volt. Várhatóan 50 ezer körül stabilizálódik a havi ügyszám - mondta az ügyvezető. Hozzátette: ezek 8-9 százalékát nem lehet automatikusan géppel bejegyezni a cégjegyzékbe. A tájékoztatón elhangzott még, hogy a rendezvénynek otthont adó Budapesti Ügyvédi Kamara tagjainak a száma 5.118, közülük 3.145 rendelkezik elektronikus aláírással. Ez utóbbi az elektronikus ügyintézés elengedhetetlen eleme. Draskovics Tibor közölte azt is, hogy a kormány szándéka szerint belátható időn belül elektronizálják a közbeszerzést és a közigazgatási eljárást is.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

TEÁOR: változás-bejelentés, régi besorolás és új szankciók?

Naponta újabb, olykor ellentmondásos hírek miatt tart még a káosz a TEÁOR-kódok átsorolása körül. A több százezer, tevékenységi köre átkódolására kötelezett cégből még mindig jónéhányan nem tudják, bejelentsék-e most a változást, és ha igen, hogyan tegyék ezt. A határidőt év végéig kitolták, de az adóhivatal nem adott ki hivatalos állásfoglalást, s a pénzügyminisztérium illetékességét firtatta. A igazságügyi tárca eltörölné a főtevékenységet is a cégjegyzékből, a könyvelők többsége pedig átpasszolta megbízásait ügyvédeknek. Mi akkor a teendő?

hvg.hu Gazdaság

Visszavonulót fújhat a minisztérium TEÁOR-ügyben

Elképzelhető, hogy TEÁOR-számtól mentes lesz a cégjegyzék, mert az igazságügyi és rendészeti tárcánál fontolgatják, valóban szükséges-e a feltüntetése a cégjegyzékben – írja a Világgazdaság.