szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Némileg csökkent a magyar vegyipar termelése 2008-ban.

Némileg csökkent a magyar vegyipar termelése 2008-ban. A szektor kibocsátása a KSH adatai szerint 3720,66 milliárd forint volt, ami 1 százalékkal marad el az egy esztendővel korábbitól. Ráadásul ahhoz, hogy a visszaesés nem volt még ennél is nagyobb jelentősen hozzájárult, hogy a statisztikai hivatal a gyógyszergyártást is a vegyiparba sorolja, márpedig az értékben a teljes output mintegy hetedét adó „alágazat” 8,3 százalékos növekedést könyvelhetett el. A gyógyszergyártás nélkül majd 3 százalékos lett volna a szektor szűkülése.

A nagyobb alágazatok közül kifejezetten gyengén teljesített a műanyag-alapanyag gyártás, amelynek outputja 8,3 százalékkal maradt el a tavalyitól, míg a kisebb területek közül a mezőgazdaságnak szállító alszektorok jártak a legrosszabbul: műtrágyából ötödével, mezőgazdasági vegyi termékekből pedig 23 százalékkal termeltek kevesebbet. Emellett csökkent a tisztítószerek, a testápolási cikkek, az ipari gáz valamint a műanyag termékek kibocsátása is. Növekedésről számolhattak azonban be a gyógyszergyártókon túl például a gumitermékek és a festékek gyártásával foglalkozó cégek.

A tavalyi visszaeséssel egy 10 éve tartó növekedési folyamat szakadt meg az ágazatban – mondta az Ecoline-nak Budai Iván a Magyar Vegyipari Szövetség (Mavesz) igazgatója. Hozzátette: az esztendő első kilenc hónapjában még bővülést mértek, az utolsó negyedévben azonban jelentősen – közel ötödével – zuhant a hazai vegyipar kibocsátása, s ez a teljes korábbi növekményt elvitte megfordítva az évtizedes bővülési trendet.

Kedvezőtlen kilátások

Amennyiben a zuhanó trend nem szakad meg – márpedig erre egyelőre semmi nem utal – a rendszerváltás óta az egyik legnehezebb év vár a magyar vegyiparra. Budai Iván elmondta: az év első két hónapjában folytatódott a csökkenő tendencia s bár nem biztos, hogy ez egész esztendőben kitart, az igazgató rövidtávon nem lát esélyt fordulatra. 

A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a szektor legfőbb vevője a feldolgozóipar, ahol szintén komoly visszaesést mértek az elmúlt hónapokban, de nem könnyíti meg a szektorban tevékenykedő cégek helyzetét a banki források beszűkülése, a magas kamatfelárak, a hatalmas kilengéssel mozgó forintárfolyam, és a fizetési fegyelem romlása sem. Budai Iván jelezte: bizakodásra a követező hónapokban csak az adhat okot, hogy a vegyipar vevőinek idővel fel kell töltenie az elmúlt időszakban szinte teljesen leépített készleteiket.

A visszaesés azonban még így is hatalmas lehet. A Mavesz igazgatója arra számít, hogy az ágazat kibocsátása 2009-ben 15-20 százalékkal maradhat el az egy évvel korábbitól. Vannak azonban ennél pesszimistább becslések is. Patak Péter a Novochem Kft. ügyvezető igazgatója például az Ecoline-nak jelezte: az idén akár 40 százalékkal is kisebb lehet a hazai vegyipari cégek összesített árbevétele a tavalyinál, míg nyereségük 50-százalékkal zuhanhat.

BC: elhalasztott beruházás, tömeges leépítési viszont nincs

Komolyan sújtja a válság a tőzsdéről 2007 tavaszán kivezetett BorsodChemet (BC) is. Néhány héttel ezelőtt nagy sajtóvisszhangot kapott, hogy a társaság tömeges leépítést jelentett be, a tervek szerint alkalmazottaik mintegy 20 százalékát, 550 embert küldtek volna el. Bár azóta a BC jelezte: a cég és a kormány között létrejött megállapodás eredményeként felfüggesztették a folyamatban lévő strukturális átalakításokból adódó és korábban elkerülhetetlennek látszó létszámleépítést, a kazincbarcikai társaság gondjai nem oldódtak meg.

Wolfgang Büchele a vállalat vezérigazgatója néhány hete közölte, hogy a megrendelések tavaly novemberben lényegében leálltak, s bár a társaság kimutatásait egyelőre nem auditálták, s honlapunkkal nem közöltek 2009-es terveket sem, a cég feltehetőleg nem tudta teljesíteni a 2008-as esztendőre prognosztizáltakat – amely a 2007-es bevétel szinten tartása, s az EBITDA enyhe csökkenése volt – és amennyiben nem változnak a piaci viszonyok, visszaeséssel kell számolniuk a folyó üzleti évben is. A bizonytalan kereslet miatt ráadásul a vállalat késlelteti a 200 ezer tonna/év TDI kapacitásbővítő beruházását is.

A BC még a tőzsdei kivezetés előtt közölte, hogy egy jelentős beruházás-sorozat révén 2012-re Európa legnagyobb izocionát (TDI és MDI) gyártójává szeretne válni, s ennek keretében még az idén adták volna át a 200 ezer tonna kapacitású üzemet. Tavaly év végén azonban a főleg az autó és az építőipar által használt izocianátok iránt igencsak megcsappant a kereslet, s ez az oka annak, hogy a beruházást elhalasztották egészen addig, amíg a TDI világpiacán a kereslet javulása nem tapasztalható. 

A cég ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a döntés nem érinti a MDI termelés bővítését célzó projektet, amely várhatóan a tervezettnek megfelelően, 2009 végére befejeződik, s a vállalat európai vezető szerepre törekvő stratégiája sem változott.

TVK: nem lesz leállás – csak előre betervetett

Érzi a keresletcsökkenést a Tiszai Vegyi Kombinát Nyrt. (TVK) is. Az elmúlt év utolsó negyedévében vevőink közül sokan csökkentették termelésüket a lassuló világgazdaság és a polimer árak fokozott ingadozása miatt, ezért polimer termékeink iránt a piaci igény csökkent – mondta az Ecoline-nak Pálffy Gábor a vállalat kommunikációs igazgatója. Hozzátette: ezen felül, 2008 második félévében több üzemzavar miatti leállás is történt, s ezek akadályozták a vállalatot abban, hogy a nyersanyagárak és polimer alapanyag-árak szempontjából kedvezőbbre forduló piaci környezetet maradéktalanul kihasználhassa.

A kommunikációs vezető jelezte: a gazdasági válság mélységéről és hosszáról nehéz pontos előrejelzést adni, de az valószínűsíthető, hogy a polimer gyártók számára 2009 rosszabb év lesz, mint 2008 volt. A TVK jelen helyzetben belső teljesítményének további javításával, szigorú költség- és készpénzgazdálkodással, valamint eredményt javító akciók megvalósításával tudja pénzügyi stabilitását megőrizni.

Az idén gyárleállások is lesznek a vállalatnál, azonban ezekre nem a krízis miatt kerül sor - korábban betervezett javító munkákról van szó – hívta fel a figyelmet Pálffy Gábor. Az etiléngyárak közüli az Olefin-1 üzem nagyjavítása esedékes 2009 májusában, ezt a karbantartást-felújítást már 2007-ben betervezte a társaság. Értelemszerűen, az üzem több mint egy hónapig tartó javításának ideje alatt a polimer gyártó üzemek is leállnak szakaszosan rövidebb időszakokra. 

A cég ezeket a korábban betervezett leállásokat leszámítva nem tervez további üzemszünetet. Pállfy Gábor jelezte: jelenlegi piaci előrejelzések alapján egyelőre úgy látják, hogy – bár nem tudhatják még, mit hoz 2009 – a kereslet visszaesése miatti leállásra nem lesz szükség.

Bajban a kereskedők

Ha lehet még a termelő cégeknél is nagyobb gondba kerültek a válság miatt a kereskedelmi cégek a vegyiparban. A viszonylag alacsony (3-10 százalék közötti) bruttó árréssel működő kereskedőknek ugyanis igen nagy a forgóeszközhitel-igénye, márpedig jelenleg, ha kapnak is a bankoktól hitelt, akkor az eddiginél magasabb kamatfelárral, ami viszont már a jövedelmezőséget is veszélyeztetheti – mondta Patak Péter a legnagyobb magyar vegyipari nagykereskedelmi társaság, a Novochem ügyvezetője. Ezek a cégek ráadásul a vegyipari termékek iránti kereslet visszaesése mellett még a vevők késedelmes fizetése miatti pénzügyi kockázatokkal is szembesülnek.

Patak Péter jelezte: a krízis miatt kiegészítették korábbi 2009-es terveiket egy válságkezelő programmal, azonban a vállalat még így is komoly visszaesésre számít. Mint elmondta: idei forgalmuk akár 40 százalékkal is elmaradhat az egy évvel korábbitól.

És a kivétel…

Akad persze olyan cég is, amely a válság ellenére 2009-ben is dinamikus növekedésre számít. A még mindig a PannErgy többségi tulajdonában lévő, az egykori Pannonplast műanyagipari érdekeltségeit tömörítő Pannunion csoport (PU) vezérigazgatója Szabó Balázs például elmondta: a PU 10 százalékos bővülést vár az idén árbevételben, EBIT-ben és EBITDA-ban is. Hozzátette: várakozásaikat az első két hónap értékesítési adatai is alátámasztják: a január-februári időszak ugyanis még a tervezettnél is jobban sikerült a tőzsdére tavaly bevezetett társaságnak.

A PU ugyanakkor helyzeti előnyben van a legtöbb vegyipari céghez képest, a társaság ugyanis elsősorban a válság által kevésbé érintett élelmiszeriparban tevékenykedő vállalatoknak szállít. Nagy valószínűség szerint ez lehet az oka, hogy a Pannunion nem tapasztalt kereslet-visszaesést vevői részéről.

Szabó Balázs elmondta: a csoport legtöbb piacán növekedésre számít. A hazai anyagcég 2009-es árbevétel-bővülését - a forgalomnak most mintegy 80 százalékát adó - nyugat-európai export hajthatja, részben a magas euró-árfolyamnak, részben a volumennövekedésnek, és a minőségjavulásnak köszönhetően. 

Magyarországon azonban nem vár számottevő növekedést a vállalat. Jól teljesíthetnek ugyanakkor a külföldi leányvállalatok: Romániában részben a tavalyi, s idei beruházások eredményeként bővülhet az értékesítés, míg Szerbiában a növekedést az a szerződés hajthatja, amit január végén írt alá a PU az ország legnagyobb margaringyártójával. A vezérigazgató jelezte: a környező országok közül csak Ukrajnában lehetnek gondjai a Pannunionnak.

Jandó Zoltán

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!