szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meglehet, sok kis- és közepes vállalkozás tart a kezdeti nehézségektől, s már az első időszakban aggódik, hogy nem lesz képes fennmaradni. Legalább ekkora feladatot jelent a már jól haladó cégeknek a felfutás időszakában megkapaszkodni. Mire érdemes ez utóbbiaknak odafigyelni? Mely területeken kell minél előbb cselekedni? S milyen alapvető, gyakorlati változások szükségesek a későbbi sikerekhez?

A tapasztalatok szerint a már évek óta jól működő vállalkozások általában olyan magabiztosságra tesznek szert, hogy egyre kevésbé figyelnek a külső véleményekre, rajtuk kívülálló változásokra. Pedig ez nem túl üdvös hozzáállás, sőt maga a végzetes önsorsrontás. A növekvő piaci jelenléttel ugyanis egyre több, eladdig ismeretlen problémával kell szembenézniük, amelyekhez már egy figyelmes és praktikus vállalkozónak ajánlatos tanácsadót, külső konzulenset, esetleg más, a cége működési területén jártas szakembert alkalmazni. „Több szem többet lát” alapon. Ha így tesz, kisebb az esélye annak, hogy valami fontos elkerülje a figyelmét – írja az inc.com vállalkozói oldal.

Sok kezdő kis vagy közepes cég már alig várja, hogy az eredménye pozitívba forduljon, majd a profit növekedni kezdjen. Ám amikor ez bekövetkezik, általában a vállalkozónak is a korábbiaknál nagyobb stresszel kell szembenézni; s hogy ez ne érje váratlanul, ajánlatos már előre betervezni a biztonsági „szelepeket”.

Horváth Szabolcs

Számos országban használnak a tanácsadók úgynevezett „score” rendszert, amelynek keretében a legkorszerűbb matematikai-statisztikai módszertannal, hazai és nemzetközi szakértők bevonásával határozzák meg az egyes vállalkozások kockázatát. A kalkulációnál felhasználják a múltra vonatkozó információkat éppúgy, mint a cég tevékenységi területét adó ágazat helyzetét, kilátásait.

A magyar piacot is szondázó D&B Failure Score például a múltra vonatkozó információk felhasználásával azt jelzi előre, hogy milyen valószínűséggel kerülhet az adott cég az elkövetkező 12 hónap során csőd- és felszámolási eljárás alá vagy a fizetésképtelenség állapotába. A kockázat meghatározásakor számos kritériumra támaszkodnak, amelyek befolyásolják az esetleges kedvezőtlen események bekövetkeztét. A céget aztán a tanácsadók nem csak önmagában, hanem a többi gazdasági szereplő vonatkozásában helyezik el a kockázatossági skálán. A D&B Rating értékének meghatározásakor a Score 1-től (legmagasabb kockázat) 100-ig (legalacsonyabb kockázat) terjed.

A „score” rendszer azért is nagy segítség a vállalkozók számára, mert online vagy állandó személyes kapcsolatot biztosít a tanácsadóval. Azaz a külső szakértő időben szól például akkor is, ha a bővüléssel együtt járó, mind szerteágazóbb pénzügyi-számviteli feladatok megoldásához a vállalkozónak már a társaságon belül is szüksége van egy szakemberre: önálló pénzügyi-számviteli vezetőre. Az inc.com tanácsai szerint itt jön el az a pillanat a felfutó vállalkozás életében, amikor már nem elég a főnök mellett a titkárnő, a könyvelő és az alkalmazottak; halaszthatatlanul bővíteni kell!

Egy növekvő vállalkozás esetén minél előbb tisztázni érdemes azt is, hogy a meglévő partnerek közül melyik, mennyire értékes és nélkülözhetetlen. Mindig akadnak olyan üzletfelek, vevők vagy szállítók, amelyek csak az idő előre haladtával „nőttek hozzá” a vállalkozáshoz, ám valójában több gondot és fáradtságot jelentenek, mint amennyi hasznot hoznak. A „score” rendszerében szerte a világon ide sorolnák például azokat a partnereket, akik megzavarják a cég működését a kitűzött célok, tervek elérésében vagy kívül esnek a tevékenységi területén, és túl sok időt rabolnak el. A jó tanács ez alkalommal úgy szól: amennyiben a szóban forgó partnerek nem járulnak hozzá a vállalkozás fejlődéséhez, egyszerűen „ ki kell selejtezni” őket!

Horváth Szabolcs

A nagytakarítás után azonban rögtön neki kell állni az értékes ügyfélkapcsolatok fejlesztéséhez, s egyszersmind el kell kezdeni új, ígéretes partnerek után nézni – szól a következő tanács. Ám ez egy új időszak kezdetét is jelenti, amikor már, éppen a bővülés miatt, nem lesz annyi idő a személyes kapcsolattartásra, mint korábban. Megoldást ilyenkor az úgynevezett meghatalmazott, kivitelező jelenthet, aki tulajdonképpen a vállalkozás meghosszabbított keze, annak nevében és érdekében jár el. Tisztában van a megbízója piaci érdekeltségeivel, céljaival, terveivel; ismeri a vevőket, szállítókat s az egyéb szolgáltatókat.

Mindezen tanácsok után a vállalkozói portál szerint az a legfontosabb, hogy, bár kárt okozhat a késlekedés, sokkal nagyobb veszélyeket rejt az, ha a felfutó, túlfűtött társaság sürgeti az üzleti, azon belül is a pénzügyi folyamatokat. Tény, hogy a mind inkább gyarapodó profit minden vállalkozót megrészegít, mindig kell számolni a váratlan kockázatokkal, előre nem kalkulált kiadásokkal. Pradoxon, de igaz: számoljunk a kiszámíthatatlannal! Azaz – már csak a „score” érték javítása érdekében is – mindig ajánlatos tartalékolni a nyereségből eredménytartalék vagy tőketartalék formájában. Továbbá mindig kell legyen a vállalkozónak könnyen pénzzé tehető eszköze, amellyel a biztonságos cash-flow szintet tartani tudja. Ezek általában a kiváló minőségű követelések és a gépek, berendezések.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!