szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyolc legnagyobb hazai bank közül csak az UniCredit Banké, a Budapest Banké, a K&H Banké és az OTP Banké csökkent, négy cégé pedig veszteséges volt. A Budapest Bank vezére szerint a bankszektor kettévált - írja a Világgazdaság.

A CIB Bank, az Erste Bank, az MKB Bank és Raiffeisen Bank együtt 401,9 milliárd forint veszteséget könyvelt el 2011-ben, melyet nem tudott ellensúlyozni a négy nyereséges hitelintézet által elért 143,5 milliárd forint profit - írja a VG. Így 254,1 milliárd forint volt a szektor túlnyomó többségét kitevő nyolc bank vesztesége. A negyedik negyedévben még az éves szinten legtöbb profitot termelő OTP Bank is veszteséges volt.

A veszteség okai között mindegyik cég elsőként említette a devizaalapú lakossági jelzáloghitelek kedvezményes árfolyamon történt előtörlesztését, amely bankonként több tízmilliárd forint vesztességet okozott. A további tényezők közé sorolták még a pénzügyi szolgáltatókra kivetett különadót is. Minden pénzintézet érintett abban, hogy a forint jelentős gyengülése miatt alaposan megemelkedtek a devizahitelek törlesztőrészletei, ezért adósaik egyre nagyobb része nem fizeti tartozásait.

Zolnay György, a Budapest Bank vezérigazgatója az általa irányított hitelintézet tavalyi eredményét bemutató sajtótájékoztatóján a VG szerint arról beszélt, hogy a magyar bankszektor láthatóan már korábban kettévált nyereséges, finanszírozni tudó és akaró, valamint nagy veszteséggel küzdő bankokra, és a végtörlesztés erre csak ráerősített. A tavaly év végi adatok alapján azonban nem lehet egyértelműen sikerre és kudarcra ítélt hitelintézetekre bontani a nagybankok mezőnyét, mert azok a kiválasztott szempontok szerint más-más körre bomlanak szét.

Mérlegfőösszegét legalább 9 százalékkal növelni és hitelállományának nagyságát érdemben megőrizni például az UniCredit Banknak és a legveszteségesebb Erste Banknak sikerült. A betétállományukat jelentősen növelők között a nyereséges K&H Bank és UniCredit Bank mellett ott van két százmilliárdos veszteséget halmozó hitelintézet, az Erste Bank és a Raiffeisen Bank is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!