A baromfitenyésztéssel foglalkozó Gallus Kft. becslései szerint több mint egymilliárd forintos kárt okozott eddig a rendkívüli meleg a hazai baromfitartóknak; a devecseri cégcsoport éves szinten 100 milliós veszteséget szenvedett el a kánikula miatti állatelhullás és az elmaradt súlygyarapodás következtében - számolt be Szita Roland, a kft. helyettes vezetője az MTI-nek.
Számításaik szerint országos szinten napi 150-200 millió forint kárt okozhatott a kánikula a baromfitartóknak. Kiemelte, hogy a tenyésztő cégek is komoly károkat szenvednek el: a szülőpár-állományokban magas az elhullás, és a keltetői tojások termelése is visszaesett. Több hétig is eltart, mire a termelés visszaáll a normális szintre - tette hozzá.
A devecseri cégcsoport termelői a súlygyarapodás csökkenése miatt 120 ezer kilogrammal kevesebb élőhús-mennyiséget tudtak értékesíteni a cégcsoport vágóhídja felé, ami a 260 forintos kilónkénti felvásárlási árral számolva több mint 30 millió forint bevételkiesést jelent. Az extrém magas elhullás pedig további, közel 10 milliós kárt okozott.
Szita Roland tájékoztatása szerint az év második félévének gazdálkodására a takarmányárak 20-25 százalékos várható növekedése is rányomja a bélyegét, emiatt már több termelő a túlélésért küzd. Közlése szerint tavaly már az is többletköltséget okozott a csirketartóknak, hogy a takarmány toxintartalma magas, emiatt külön adalékanyagokat kellett vásárolniuk. Súlyos veszteséget okozott a hazai termelőknek az is, hogy az észak-afrikai és líbiai piacokra termelő holland és észak-német vállalatok termékeiket az ottani válság miatt csak Európában tudták értékesíteni, emiatt a naposcsibe és a keltetői tojás ára soha nem látott mélységbe zuhant.
Szita Roland ismertette, a Gallus két éve 342 millió forintból részben uniós támogatással megépített új baromfikeltető üzeme beváltotta a hozzá fűzött reményeket: a beruházással Magyarország legnagyobb kapacitású és legmodernebb, számítógép vezérelte brojler naposcsibe keltetőjét helyezték üzembe, amely évi 42 millió darab tenyésztojást képes kikeltetni. Ez a beruházás nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy a Gallus Kft. még a jelenlegi nehéz gazdasági környezetben is nyereségesen tud működni - mondta.
A Gallus Kft. brojler szülőpár baromfi neveléssel és tenyésztéssel, a tenyésztés során keletkező tenyésztojás keltetésével, valamint takarmánykeveréssel foglalkozik. A Gallus Kft. többségi tulajdonában lévő Taravis Kft. a cégcsoport másik vállalata, amely a magyarországi brojlercsirke vágóhidak között a második legnagyobb vágószámot produkálja. A Taravis Kft. vágóhídján 15 millió brojler csirkét vágnak le évente. A cégcsoport a magyar vágócsirke piacon 10 százalékos, broiler naposcsibe piacon 27 százalékos részesedéssel rendelkezik.
A Gallus Kft. nettó árbevétele 2010-ben közel 6 milliárd forint volt, tavaly 6,5 milliárd forintot tett ki. A cégcsoport jelenleg több mint 750 embert foglalkoztat.