szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tovább romlott a pénzügyi szolgáltatók kis- és középvállalkozásoknál (kkv) lévő hiteleinek minőségi összetétele az első fél évben. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adatai szerint a 2012 júniusának végén nyilvántartott 4438,9 milliárd forintos hitelállománynak csak bő 60 százalékát törlesztették pontosan a vállalkozások, és a problémás minősítésű tételek aránya is meghaladta a 22 százalékot.

Egy évvel ezelőtt még „csak” 17 százalék környékén mozgott a problémás minősítésű tételek aránya. Növekszik a szolgáltatók számára enyhébb tartalékolási kötelezettséggel járó „külön figyelendő” tételek aránya is, amely több mint 17 százalékot ért el június végén 0 írja a Világgazdaság.

A problémás minősítésű portfólió összetételének aránya is aggasztó: a legenyhébb, átlag alatti besorolású tételek aránya teljes portfólión belül 4,3 százalékot tett ki az első fél év végén, viszont a kétes tételeké 8,25, a teljesen reménytelennek számító rossz hiteleké pedig 9,6 százalékot. A cégek méretét tekintve érezhető eltérések mutatkoznak a hitelek minősége között: a legtűrhetőbb a helyzet a nem pénzügyi tevékenységet folytató középvállalkozásoknál, ahol 18,4 százalékot ér el a problémás tételek aránya, míg a legrosszabb a kisvállalkozóknál, ahol már majdnem 29 százalék.

A kkv-hitelek minőségromlásáért több körülmény is felelős: egyrészt a válság előtti időszakban a pénzügyi szolgáltatók nem jártak el elég körültekintően az új kihelyezéseknél, másrészt a válság elhúzódása miatt több, korábban stabilnak tűnő cég pozíciója is hirtelen megroppant.

Mindezek tükrében nem csoda, hogy a pénzügyi szolgáltatók tovább szigorítanak, vagy legalábbis nem enyhítenek a finanszírozási feltételeken. A szigorítások a felmérés szerint a minimálisan megkövetelt hitelképességi szintben, a magasabb kamatfelárban és kockázati prémiumban jelentkeztek, de történtek szigorítások a hitel és hitelkeret nyújtásáért felszámított díjakban és az adatszolgáltatási követelményekben is.

Emellett az MNB szerint a kilátások sem túl biztatóak, a következő időszakban a vállalati hitelfeltételek további szigorodása várható. A válaszadók a hitelfeltételek szigorodását elsősorban a gazdasági kilátásokkal és iparág-specifikus problémákkal magyarázták. A gyengülő hitelezési képesség szerepe ugyanakkor csökkent az előző negyedévhez képest, vagyis a bankok már inkább tudnának hitelezni, mint korábban, ugyanakkor ehhez egyelőre nincs megfelelő kereslet a piacon. A bankok tapasztalatai szerint folytatódik az a tendencia, amely szerint a rövid lejáratú hitelek iránti kereslet növekszik, míg a hosszú lejáratú termékek iránti kereslet csökken.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!