szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sokan álmodoznak róla, hogy felmondanak a munkahelyükön, és nyitnak egy csendes kis kávézót vagy éttermet egy hangulatos utcában, ahol kellemesen hátra lehet dőlni, beszélgetni a törzsvevőkkel, a kassza pedig csak csilingel. Az Egy nap a városban bloggere összeszedte, hogy mik azok a fontos szempontok, amiket számításba kell venni, és hol érdemes kezdeni, mielőtt megírjuk a felmondásunkat.

A lokalizáció kardinális kérdés még egy olyan nagyvárosban is, mint Budapest, mert akár egy egyébként nyüzsgő helyszín, egy rosszabb pozícióban lévő boltjával is rosszul lehet járni. A forgalom megbecsülésére a legbiztosabb módszer, ha egy horgászszékbe ülve számoljuk a kinézett üzlethelyiség előtt elvonulókat. Érdemes figyelembe venni, hogy minek köszönhető a forgalom, például ha egyetlen hely miatt járnak arra az emberek, akkor amennyiben a hely költözik vagy megszűnik, vele együtt az emberek is eltűnhetnek – figyelmeztet az Egy nap a városban bloggere.

Az üzlet bérlése minden szempontból előnyösebb, mint annak megvásárlása, mert még 50 millió forint is kevés lehet a megfelelő hely megvételére és annak tisztességesen berendezésére. Ráadásul ennyi pénzből már érdemesebb valamely kevésbé kockázatosabb iparágban befektetni.

KÉK / Székács Péter

A kiadó üzlethelyiségen általában megtalálható az elérhetőség, ha nem, a felette lakók biztosan tudnak segíteni. Fontos megtudni, hogy a bérlemény milyen tevékenységre kapa meg az engedélyt, ugyanis az "üzlet" és a "vendéglátó egység" két élesen elkülönülő terület az önkormányzatoknál, és lehet, hogy adott helyen csak azonos funkciójú egységet szabad üzemeltetni. De ha nem, az átépítés egy vagyonba kerülhet, aminek egyik legnagyobb tétele az elszívás kiépítése lehet, ami nyilván nem volt szempont egy használtruha-boltnál, de egy vendéglátóegységnél nélkülözhetetlen. A Király utcai Zingben például 60 métert tesz meg a falakon a csővezeték, ami akár 6 millió forinttal is megdobhatja a beruházás költségét.

Ha mindenben megfelel az ingatlan érdemes felkeresni az illetékes önkormányzat műszaki osztályát, és még az engedélykérelem beadása előtt kikérni az illetékes véleményét, így kiküszöbölhetőek esetleges hibák, tévedések. Érdemes több kivitelezőtől is árajánlatot kérni az átalakítás előtt különös tekintettel az elszívás és a hálózatfejlesztés költségeire. Fontos tájékozódni a helyi szabályozásokról is, a VI. kerületben például, a10 óra utáni nyitva tartáshoz a lakók egyetértése is szükség van. Ráadásul az sem számít, ha ez előző bérlő már megkérte, az újnak újra meg kell. Érdemes már ilyenkor felkeresni a lakókat, kipuhatolni, van-e olyan, aki meg akarja fúrni az engedélyt. Az ilyen eseteket egy kis költségráfordítással lehet orvosolni, például ha egy lakó az átépítés során odajön, hogy nála a kivitelezés miatt romlott el a csap, érdemes egy kis pénzt és időt rááldozva orvosolni a hibát a hosszú és békés együttélés érdekében.

Egy helyiség letárgyalásától a megnyitásáig minimum 6 hónap telik el, amiben benne van a bérelhető helyek felkutatása, megtekintése, felmérése és a szerződés, ami ügyesebbeknél egy hónap alatt megvan. Költség oldalról itt kevésbé merülnek fel váratlan dolgok, a kaució az, ami a legfájdalmasabb lehet, általában három hónap bérleti díjat kell letenni. Persze lehet alkudni, például a bérleménybe beleölt pénz miatt, mert az új nyílászárókat és az elszívó rendszer költözés esetén is marad, növelve az ingatlan értékét.

A bérleti díj változó lehet egy 150 négyzetméteres bérlemény az Andrássy úton havonta 4-4,5 millió forint áfával, de a Nyugati környékén már feleennyi, a Király utca és környéke harmadannyi, az Akácfa utcában pedig már 600 ezer forintért is lehet kapni ekkora helyiséget. Tehát ez utóbbi esetben is csak a kaució közel 2 millió forint. A közös költség és a rezsi havidíja pedig a négyzetméterek számával nő. A korábban már említett Zing egyik tulaja szerint a bérleti díj jó, ha nem több mint a bevétel 6-10 százaléka, ennél a felső határnál már kérdéses az üzleti terv sikeressége.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!