Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Sokan azért tartanak fenn több céget, hogy kevesebb adót kelljen fizetniük, azonban egy blog figyelmeztet, hogy ha egy napon kopogtat az adóhatóság, és az illető nem tudja hitelt érdemlően előadni, hogy az adó megkerülésén kívül mi indokolja a több céget, annak csúnya bírság lesz a vége.
„Van egy taós kft.-jük, ide jönnek a költségek, van egy katás egyéni vállalkozás, áfamentes, innen vesz fel 6 milliót szinte nulla adóval és van egy evás cég minden másra.
Vagy van két katás cég, hogy ne kelljen áfát fizetni, és kicsi legyen az adó. Esetleg ravasz módon a két cég más tevékenységet csinál, de gyakran még az sem valósul meg. A legsúlyosabb a dologban, hogy sok könyvelő is úgy gondolja, hogy ez így rendben van” – olvasható a Kiszámoló blogon.
Azonban felhívják a figyelmet, hogy az egyébként sokaknál bevett eljárás egyáltalán nem jogszerű, mi több az adózás rendjéről szóló törvény mindjárt a második paragrafusában kijelenti, hogy az ilyen cégstruktúrák, ha egyetlen igazolható céljuk az adó mértékének a csökkentése visszaélésnek minősülnek.
Ezért aztán, senki – aki a fenti sorok olvasása közben magára ismert – ne lepődjön meg, ha a NAV egy napon kérdőre vonja, és csúnyán meg is bünteti, ha nem tudja hitelt érdemlően előadni, hogy az adó megkerülésén, csökkentésén kívül mi indokolja azt, hogy 2 vagy több cége van. Tudni akarják majd, hogy ugyan miért nem lehetett az összes tevékenységet egy cégen belül végezni? Persze lehet jó okot találni, például ha az egyik cég egy üzlettárssal közös, a másikban pedig csak saját, lényeg, hogy tudni kell bizonyítani, hogy nem az adóelkerülés a cél. Hangsúlyozzuk, hogy ez a helyzet csak akkor áll fenn, ha felmerül az adóelkerülés lehetsősége.
Ugyanis a legtöbb esetben pont erről van szó, ha valakinek például több katás cége van kombinálva egy evás és esetleg egy társasági adót rendesen fizető céggel. A blog írója figyelmeztet, hogy rengeteg hozzá nem értő könyvelő és adótanácsadó javasolja ezeket a cégstruktúrákat, miközben a legelső vizsgálaton könnyedén el lehet hasalni, ha a hatóság nem kap elfogadható magyarázatot. Akkor pedig úgy fogják tekinteni, hogy a 2-3-4-5 vállalkozás tulajdonképpen egy, 6 évre visszamenőleg kivetik az áfát, a legmagasabb adókulcsot, és még egy kövér büntetést is mellékelnek hozzá.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral. A fejlesztők most is abban reménykedtek, hogy az állam kisegíti őket, Peking azonban csalódást keltett. A kínaiak igazi problémáját azonban semmilyen tőkeinjekció nem tudná megoldani.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”
Ajánló a HVG legfrissebb számából.