szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csökken a luxuslakások bérleti díja Manhattanben. Az elnök egykori Ferrarija a kutyának sem kellett egy aukción Floridában. A 100 legfinomabb bor indexe is csökken a pénzügyi válság(2007-2008) óta először.

Talán csak a műkincspiac tartja magát: azamerikai festő Jean-Michel Basquiat egyik cím nélküli képe 110,5 millió dollárért kelt el egy aukción. Ez rekord. És persze az is rekord, hogy a luxuscikkeket előállító cégek részvényei száguldanak a tőzsdén:  a francia LVMH, a Samsonite International vagy a Burberry Group jól teljesít - írja a Bloomberg hírügynökség New York-ból.

Donald Trump 2007-es Ferrarija (F430 F1 Coupé) 250 ezer dolláros kikiáltási áron szerepelt egy aukción Floridában. Nem kelt el, mert a legmagasabb ajánlat 240 ezer dollár volt. Aztán az eladó azt közölte: eladta az elnök egykori Ferrariját 270 ezer dollárért egy magánszemélynek. Ezzel együtt a luxusautók gyűjtői mintha becsukták volna a pénztárcájukat. Épp úgy, mint a méregdrága borok gyűjtői. A FinsWine 100 index 0,5%-al csökkent az év eleje óta. Ezek többnyire francia és olasz borok. A dúsgazdag gyűjtők eddig bármi árat megadtak a listán szereplő palackokért. Eddig. Most kivárnak. Hasonlóan  azokhoz, akik luxuslakásokat vesznek vagy bérelnek Manhattanben. Pang a piac. Az olyan luxuslakások, melyeknek saját portásuk van, eddig mindig elkeltek. Most viszont üresen állnak. Miközben a portás nélküli lakásokat percek alatt elviszik.

Bajban a luxuspiac?

A nagy pénzügyi krízis mélyrepülést indított el ezen a nagyon érzékeny piacon. Mára az árak már felzárkóztak, de igazán dinamikus növekedést nem mutatnak. A szakértők csak találgatják az okokat. Itt van mindjárt a Trump-effektus, melyet még New York-ban, az elnök szülővárosában sem értenek igazán. Hát még a külföldiek, akik kulcsszereplők a luxus piacon Amerikában. Oroszországgal nem jött össze  a Trump által megjósolt kibékülés. Gary Cohn, az elnök tanácsadója a G7 csúcson megerősítette: a szankciók maradnak. Ez pedig azt is jelenti sok orosz oligarcha számára, hogy könnyen felkerülhet egy tilalmi listára. Akkor pedig nehéz lesz hozzáférni a megszerzett luxuslakáshoz Manhattanben. A dúsgazdag kínaiak a korrupcióellenes nyomozóktól félnek, akik már az USA luxus piacait is figyelik.

Mindezzel együtt a luxuspiacon mozgó cégek nincsenek igazán kétségbeesve: Trump első költségvetése kifejezetten a gazdagoknak kedvez. Attól sem kell tartaniuk, hogy az adóhivatal túlságosan nyomulna, hiszen maga Donald Trump is azzal dicsekedett, 16 éve nem fizet adót. Az elnök viszont másképp is kedvezett a gazdagoknak: enyhítette a külföldi pénzátutalások ellenőrzését. Igy lehet, hogy a luxuspiac nem is pang, csak épp globálissá vált. Elképzlehteő, hogy a dúsgazdag amerikaiak  külföldön vásárolnak luxuslakásokat, autókat, festményeket vagy borokat. A luxust kínáló cégek mindenesetre nem aggódnak: részvényeik jól teljesítenek a tőzsdén- hangsúlyozza összeállításában a Bloomberg hírügynökség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!