szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország alternatívaként tekint az Afrodité mezőből kitermelendő ciprusi gázra, a két ország kétoldalú energetikai megállapodást kötött - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A gázvezeték építéséről még nincs hír, komoly technikai és financiális problémák tornyosulnak előtte.

Szorosabbra fonta a köteléket Ciprussal a magyar kormány, Szijjártó Péter szerint a most megkötött megállapodással Magyarország megkezdi a felkészülést arra, hogy a ciprusi gáz középtávon szerepet játsszon Délkelet-Európa és Közép-Európa gázellátásában. A vezeték építéséről – mely az izraeli mezők melletti Aphroditéről szállítaná a gázt - egyelőre nem érkeztek hírek.

A magyar külügy 2014-ben zárta be a ciprusi magyar követséget, Nicosiában csak konzuli szolgálat működik. Szijjártó szerint erre nagy szükség van: "Ciprus a magyarok legnépszerűbb üdülőhelyei közé tartozik, ezért döntöttünk úgy, hogy konzulátust nyitunk itt Nicosiában, hogy az itt élő és ide látogató magyarok képviseletét el tudjuk látni.” A magyarok vízügyi ismereteikkel járulnak majd hozzá Ciprus fejlődéséhez.

Izrael tavaly tavasszal jelentette be, hogy a világ leghosszabb, kétezer kilométeres vezetékének megépítését tervezi tengeri földgázmezőjétől Ciprusra, onnan Kréta szigetére, tovább a görög partokhoz, majd el Olaszországig. Az ún. Mediterrán gázvezeték megépülése még várat magára, komoly probléma az orosznál jóval magasabb kitermelés költség, a tenger alatti szállítás nehézségei, valamint a görög és ciprusi tengerfenék vulkanikus mozgásai.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!