Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
A TV2-t birtokló cégnél, az Abraham Goldmann Zrt.-nél arról határoztak, az eddig csak elektronikusan létező részvényeiket kinyomtatják. Így tulajdonképpen nyom nélkül lehet adni-venni őket, egy ilyen tranzakcióhoz ugyanis nagyjából elég annyi, hogy az értékpapírokon átírják a tulajdonos nevét. Kutakodtunk és kiderült, a változtatás nemcsak a TV2-t érinti, mivel az Abraham Goldmann a tévének műsorokat gyártó IKO Holdingban, valamint a csatorna műsoridejét értékesítő Atmediában is tulajdonos, így ezekre a cégekre ugyanúgy érvényes a megállapítás.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, Andy Vajna halála után a NER hivatalosan is kipucolta a padlás egy részét: a TV2 mellett az Atmedia és az IKO-csoport egy része is Mészáros Lőrinc bizalmasához, Vida Józsefhez és köréhez került. Korábbi cikkünkben feltérképeztük a teljes Vajna-birodalmat, és arra jutottunk, hogy a TV2-IKO-Atmedia triónál a Vajna-csomag NER-es tulajdonszerzése tulajdonképpen mindhárom cégnél ugyanúgy zajlott. A kulcsszereplő mindhárom ügyletben az AV Progress nevű Vajna társaság volt, valamint a Businesshelp Kft., illetve az Abraham Goldmann Zrt.
Leegyszerűsítve az történt, hogy a TV2-IKO-Atmedia trióban az AV Progressnek volt tulajdonrésze, ezt a társaságot vette meg először a Businesshelp, a Businesshelpet pedig Vida József és köre. Az ügylet egészen pontosan így nézett ki:
Azt már a G7 szúrta ki, hogy az utóbbi időben nemcsak annyi történt, hogy Vida és köre az Abraham Goldmannel beszállt ezekbe a társaságokba, változtattak az Abraham Goldmann szabályain is. A részvényeket kinyomtatták, így ahhoz, hogy eladják őket, a jövőben elég csak átíratni az értékpapíron a tulajdonosok nevét.
“Ráadásul az új alapszabály szerint (amit a változások miatt teljesen átírtak) a részvények átruházásához még a társaság beleegyezésére sincs szükség. Így pedig szép csendben el lehet adni az Abraham Goldmann Zrt.-t TV2-stül tulajdonképpen bárkinek, még egy 60 éves cinkotai nőt sem kell beiktatni az ügyletbe” – írta a G7. A cégháló alapján viszont mindez nemcsak a csatornára vonatkozik, hanem az IKO Holdingra és az Atmediára is. A cégháló jelen pillanatban így néz ki:
Mindhárom cégnél ott van az Abraham Goldmann: a TV2-ben közvetve egyedüli tulajdonos, az IKO Holdingban viszont vannak más tulajdonosok is. Egyikük egy máltai cég, amelyet egyelőre nem tudtunk senkihez köti, a másik társ a Hunmedia, amely Paulovics Ágnesé, aki szintén Vida köréhez sorolható, a harmadik pedig a Status MPE, amelyet Mészáros Lőrinchez szokás kötni.
Az Atmediában szintén nincs egyedül az Abraham Goldmann, a cégben közvetlenül illetve közvetve részesedése van a Status MPE-nek és a Hunmediának, valamint ugyancsak egy máltai cégnek, amely Habony Árpád hitelezőjéé, Tombor Andrásé.
A mostani változások tehát az IKO Holdingot és az Atmediát csak részben érintik, ettől függetlenül igaz rájuk is, hogy az (egyik) végső tulajdonost nem lesz olyan egyszerű kideríteni, mint eddig. Mindez pedig azért probléma, mert mind az IKO-ban, mind az Atmediában nagy pénzek forognak, az IKO Holding tavaly 754 millió forint nyereséget termelt, az Atmedia 1,5 milliárd forintot. Azt, hogy hová ment ez az összeg, viszonylag gyorsan ki lehetett deríteni – eddig.
Egyébként a helyzet sokkal rosszabb Vajna kaszinóinál és egyéb érdekeltségeinél. A néhai Andy Vajna többi cége ugyanis egy olyan offshore-cégben végződik, amelynek a tulajdonosait és pénzügyi adatait egyaránt el lehet titkolni.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
A politikai haszonszerzést szolgáló, észszerűtlen beavatkozások sorába illik a készpénzfizetés alkotmányos joga. A szabályok ráadásul néhol nem is egyértelműek, és komoly versenyhátrányt okozhatnak a magyar piaci szereplőknek.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.