Álnéven, Budapesten üzletel tovább egy toplistás bangladesi bűnöző – állítják oknyomozó újságírók

Ahmed Harist életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Bangladesben politikai gyilkosság miatt, de elszökött. A Direkt36 és az Al Jazeera közös nyomozása szerint a férfi Budapesten talált menedéket 2015-ben, és azóta is itt él.

  • hvg.hu hvg.hu
Álnéven, Budapesten üzletel tovább egy toplistás bangladesi bűnöző – állítják oknyomozó újságírók

Álnéven, Budapesten telepedett le az a férfi, aki eredetileg Ahmed Haris néven volt ismert Bangladesben, onnan azonban a rá kiszabott életfogytiglani börtönbüntetés miatt elmenekült – áll a Direkt36 oldalán megjelent oknyomozó írásban, amelyet az Al Jazeerával közösen készítettek.

Harist politikai gyilkosság miatt ítélték életfogytiglani börtönre: a portálok szerint a férfi 1996-ban Banglades fővárosában két testvérével agyonlőtt egy embert. A merénylet egy évtizedek óta dúló politikai belháború újabb epizódjaként vált ismertté a bangladesiek előtt.

Az ügyben nyolc évvel később született ítélet. A három testvér egyikét, Josefet halálra ítélték, de több mint 20 évnyi börtön után elnöki kegyelmet kapott. A másik kettő, Anis és Haris életfogytiglani büntetést kapott, de mindketten elmenekültek az országból, így nem kerültek rács mögé. A testvérek azóta is szökésben vannak. Az oknyomozó cikk szerint Anis Malajziában él, míg a Haris nevű testvér 2015-ben Budapesten talált menedéket, Mohammad Hasán néven.

A férfi nem csak új otthonra lelt a magyar fővárosban, üzletelget is: az elmúlt években belvárosi ingatlanokat vásárolt, de ruhaboltot, éttermet és pénzváltót is üzemeltetett. Miközben évekig szerepelt az Interpol legveszélyesebb bűnözőinek listáján.

A Direkt36 szerint Haris Magyarországra jutásában Banglades tiszteletbeli magyar konzulja, Nyerges Ambrus is közbenjárt, az ugyanakkor nem egyértelmű, hogy a politikus ismerte-e a férfi hátterét.

Ahmed Haris a cikkek szerint „közvetítőként” is dolgozik, ami azt jelenti, hogy jutalék fejében segít megkötni bangladesi üzleteket. Korábban Sejk Haszina miniszterelnök testőre volt, és kisebb politikai tisztségeket is viselt. Bátyja, Aziz Ahmed tábornok a bangladesi hadsereg vezérkari főnöke, az ország egyik legbefolyásosabb embere.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek