szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fél év alatt közel negyedével nőttek a költségek, a vállalkozások viszont csak 13–15 százalékot tudtak érvényesíteni az áraikban.

A magyar közúti fuvarozók költségeit mutató Közúti Fuvarozási Árindex (KFX) 2022 első félévében nagyjából 22–23 százalékos növekedést mutat az előző év egészéhez képest, ebből az első félévben a fuvarozók 13–15 százalékot tudtak érvényesíteni áraikban – mondta Lajkó Ferenc, a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) logisztikai szakosztályának elnöke a közgazdasági társaság online szakmai rendezvényén.

A Közúti Fuvarozási Árindex a közúti fuvarozást érintő árhatásokat mutatja a 20 legnagyobb magyar fuvarozó több ezer kamionjának adatai alapján.

Lajkó Ferenc, aki az indexet kidolgozó DigiLog Consulting ügyvezetője is, rámutatott: a jogos és a fuvarozási árban érvényesített költség közötti 8-9 százalék különbözet olyan probléma, ami hatással lehet az ellátási láncra.

Elmondása szerint az első félévben mért költségnövekedésben az üzemanyag 14 százalékot, a gépkocsivezetők bére 5 százalékot, a tranzitdíj 3 százalékot tett ki, de befolyásolta még a költségeket az infláció és az alapkamat alakulása is.

A magyar közúti árufuvarozás jelentőségét bemutatva Lajkó Ferenc elmondta, a hazai áruszállítás 70 százalékát adják, Magyarországon 13 ezer vállalkozás foglalkozik közúti árufuvarozással, járműállományuk 90 ezret tesz ki, a magyar foglalkoztattak 3,3 százalékát alkalmazzák, és jelentős exportszolgáltatók.

A rendszerváltás óta nem látott drágulás lenne indokolt a fuvarozásban

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!