A gépek és szállítóeszközök 2022. decemberi áron számított kivitele 13, behozatala 7,5 százalékkal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben több mint tizedével, a behozatalban kismértékben csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene pár százalékkal nőtt, míg importvolumene közel tizedével maradt el az egy évvel korábbitól. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene több mint tizedével csökkent, míg importvolumene közel tizedével emelkedett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben hatodával, a behozatalban kismértékben maradt el a 2022. decemberitől.
2023. decemberben a kivitel volumene 8,4, a behozatalé 0,8 százalékkal csökkent 2022 decemberéhez viszonyítva. A külkereskedelmi egyenleg 271 millió euró mínuszban zárt – írja jelentésében a KSH.
A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 7,3, a behozatalban 3,4 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumencsökkenéséhez.
Vagyis a decemberi teljes, 8,4 százalékos exportvisszaesést szinte teljes egészében ez az árufőcsoport okozta.
Az energiahordozók exportvolumene 26, importvolumene 57 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali forgalomnövekedés a kőolaj és kőolajtermék, az importoldali pedig a természetes és mesterséges gáz volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók forgalombővülése a teljes volumencsökkenés ütemét az exportban 0,9, az importban 7,0 százalékponttal ellensúlyozta.
Majdnem akkora lett a külkereskedelmi többletünk 2023-ban, mint amekkora 2022-ben a hiány volt.
2023 egészében a kivitel volumene 2,5 százalékkal emelkedett, míg a behozatalé 3,5 százalékkal mérséklődött. A termék-külkereskedelmi mérleg 18,3 milliárd euróval javult, a többlet 9,2 milliárd eurót tett ki.