szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zuglói önkormányzat azt ígérte, segíteni fog a mini-Dubaj-projekt területén jelenleg lakó családok elhelyezésében.

Megbeszélésen vett részt Horváth Csaba zuglói polgármester Csepreghy Nándorral, az építési minisztérium miniszterhelyettese és Pafféri Zoltánnal, a MÁV vezérigazgatójával – értesült a Népszava. Lázár János tárcája az egykori vasúti területen élő bérlők elhelyezéséhez kért segítséget az önkormányzattól. Összesen 27 családról van szó, felük jogcím nélkül használja az ingatlant. Az ÉKM és a MÁV állítja, mindenki számára elfogadható megoldást keresnek, a lakóknak több ajánlatot is tesznek: másik ingatlan és készpénzes kártalanítás is lehetséges.

Horváth Csaba ígéretet tett arra, hogy lehetőségeik szerint segítik a helyi szociális és bérlakásrendeletben szereplő feltételeket teljesítő lakók elhelyezését, hiszen az önkormányzatnak is szociális érdeke fűződik a helyzet békés rendezéséhez. A végső döntést a képviselő testület hozza meg, de a kerületi lakcím mindenképpen alapfeltétel.

A lap értesülései szerint A megbeszélésen az is kiderült, hogy a terület kiürítése után megkezdődik az ott felhalmozódott hulladék és szennyezett föld elhordása, ami összességében 170 ezer köbméterre tehető. Ezzel párhuzamosan elvégzik a terület lehatárolását is, illetve felmérik a vasútüzem területigényét, amely várhatóan több sínpárt jelent majd. Arról egyelőre nem született végső döntés, hogy a síneket lefedik-e. Horváth Csaba a Népszavának azt mondta, a legjobb az lenne, ha a a vasúti pályát a föld alá süllyesztenék, hiszen lakások és irodák építése ma már nem képzelhető el közvetlenül a sínek mellett. A legfontosabb az, hogy a sínek ne vágják ketté a területet.

A kiürítés a vasúttársaság mintegy 65 bérlőjét érinti. Az érintett bérlők által ismert és elfogadott, írásos szerződésbe foglalt feltételek szerint zajlik a rákosrendezői terület előkészítése – közölte korábban a MÁV. Hozzátették: a vasúttársaság „a tulajdonosi elrendelésben foglaltaknak megfelelően már február közepén elindította a mintegy 65 bérleti és egyéb használatot biztosító szerződés megszüntetését, illetve felszólította a jogcím nélkül használókat a terület elhagyására”. 

Mint írták, igyekeznek minden segítséget megadni ahhoz, hogy korábbi, törvényes bérlőik alternatív bérleti, lakhatási lehetőséghez jussanak. „Az egyeztetési folyamatban való részvétel minden – a területet a kiürítésig törvényesen használó – magánszemély és vállalkozás számára biztosított” – fogalmaztak a közleményben. 

A kormány már alá is írta az új városrészről szóló szerződést. Egyetlen egyeztetés előzte ezt meg, amit Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter folytatott az egyesült arab emírségekbeli kollégájával, Táni bin Ahmed al-Zejudival, akivel megállapodott az ötmilliárd eurós „zászlóshajó projektről”.

Gyakorlatilag felmondhatatlan szerződést kötött az állam az Egyesült Arab Emirátusokkal mini-Dubajról

A rákosrendezői új városrészről egyetlen egyeztetés volt, a budapestieket nem kérdezték.

A rozsdaövezetben felépülő új városrészt az Abu Dhabi Eagle Hills ingatlanfejlesztő kivitelezheti, amely nemrég Belgrádban húzott fel egy hasonlóan grandiózus negyedet. A városfejlesztési tervek még tavaly novemberben kerültek napvilágra, ekkor egy, a Mol-toronynál is magasabb, 220–240 méteres felhőkarcoló borzolta a közvélemény kedélyét, amit a világ legmagasabb épületét, a dubaji Burdzs Kalifát is építő Mohamed Alabbar cége, az Emaar Properties álmodott oda. Szijjártó akkor cáfolta ezt, s állította, egy másik cég építkezik majd Rákoson. Csakhogy ez a „másik”, az Eagle Hills is Alabbar vállalata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!