szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csak azok fizetnek többet, akik balesetet okoztak. A biztosítók igyekeznek a különadó miatti eredmény-csökkenésüket kompenzálni, ebből adódhat a biztosítások kimagasló díjemelkedése.

Kiugróan, 10 százalékkal drágultak a kötelező biztosítások tavalyhoz képest, miközben csupán 4 százalékkal többet költöttek a cégek kárrendezésre – derült ki a jegybank friss, a második negyedévről szóló adataiból.

Egy év alatt több mint évi 57 ezer forintra emelkedett a kötelező biztosítások országos átlagdíja, miközben Budapesten a 80 ezer forintot is meghaladta az éves átlagdíj.

Ezt az úgynevezett extraprofitadóval magyarázzák az RTL Híradó által megkérdezett alkusz cég szakértői a kiemelkedő drágulást.

Kozma Gábor, az Insura.hu vezérigazgatója szerint a díjemelkedéseknek most tapasztalható mértéke, abból adódik, hogy a biztosítók igyekeznek a különadó miatti eredmény-csökkenésüket valamilyen módon kompenzálni.

A biztosítók alig több mint 26 milliárd forint nyereséget hoztak össze az idei első félévben, miközben tízmilliárdokkal rövidíti meg a szektort a kormány által kivetett extraprofit-adó – mondta el az RTL-nek Tóth Levente, a Bank360.hu kommunikációs vezetője.

Eddig a benzinkutasok, a kereskedők és az édességgyártók ismerték el az RTL Híradóban, hogy – részben vagy egészben – fogyasztóikra hárították a különadókat. Pedig Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter két éve arról beszélt, hogy nem lehet drágulás emiatt:

„Nem számítunk arra, hogy az új adókat áthárítják a lakosságra, de ha ez így történne, az könnyen kideríthető, és ezzel szemben nagyon gyorsan és nagyon keményen fel kell lépni” – mondta korábban a miniszter.

A kormány tehát két éve gyors és kemény beavatkozást ígért a különadók áthárítása ellen, de Gulyás Gergely az RTL kérdésére azt mondta, a kormány még nem lépett ilyen ügyben.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!