Tetszett a cikk?

A Ciszjordániát és Izraelt elválasztó védelmi rendszerről, a falról szól a Nyílt Társadalom Archívum (OSA) kiállítása...

A Ciszjordániát és Izraelt elválasztó védelmi rendszerről, a falról szól a Nyílt Társadalom Archívum (OSA) kiállítása a Centrális Galériában. A kiállítás a komplex védelmi rendszert – védőkerítésnek, falnak is nevezik – vagyis annak folyamatban lévő építését vizsgálja társadalmi, környezeti, építészeti, jogi / emberi jogi vonatkozásaiban. A kiállítás megpróbálja az építményt különféle kontextusaiban bemutatni, érzékeltetni, hogy milyen a válaszvonal különböző oldalain élni.

Mindezt olyan eredeti dokumentumok, kiadványok, térképek, fotók, műholdas felvételek és videók felhasználásával, amelyeket az OSA hivatalos kormányzati szervektől, emberi jogi szervezetektől, fotósoktól, filmkészítőktől, az áldozatok családtagjainak egyesületeitől, békeaktivistáktól és művészektől kapott.

A falról: a második intifáda 2000 szeptemberi kirobbanása óta jelentősen megnőtt az izraeliek elleni palesztin támadások száma. A palesztinok Ciszjordániából Izraelbe való ellenőrizetlen átjárását és ezáltal további támadásokat elkerülendő, az izraeli kormány 2002 júniusában úgy határozott, hogy egy fizikai védőkerítést/falat épít a „zöld vonal” (az 1949-es tűzszünet vonala) mentén. A fal tervezett útvonala azonban sok helyen behatol Ciszjordánia területére és gyakorta kisjátított magántbirtokokon halad át, jelentősen korlátozva a palesztin lakosság mozgásterét. Helyenként palesztin városokat és falvakat elszigetelt enklávékká alakít át, és elválasztja a gazdákat saját földjeiktől és ivóvízforrásaiktól.

A fal egy 50-100 m széles, fizikai akadályokból álló komplex rendszer. Egy kilométernyi fal megépítésének becsült költsége 1,8 millió euró. A tervezett 660 km-ből mostanáig mintegy 200 km készült el.

június 16- augusztus 8.; Centrális Galéria, Bp. Nádor u. 11.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!