Tetszett a cikk?

Henri Cartier-Bresson, a XX. századi fényképészet legendás alakja 95 éves korában elhunyt. A művészt a Marseille-től északra fekvő Isle-sur-al Sorgue-ban érte a halál. Ars poeticája volt, hogy semmiféle technikai felkészültség sem pótolja a művészi elhivatottságot

Cartier-Bresson híres képeiben a múlt század nagyjait köszönnek vissza ránk a Curie házaspártól Willaim Faulkneren, Collette-en, Mauriac-on, Sartre-on, Mattisse-on, Bonnard-n át Truman Capote-ig. Több mint hetven évig örökítette meg a soha vissza nem térő pillanatokat, arcokat, tájakat.

1908. augusztus 22-én született a franciaországi Chanteloupe-ban. Festészeti tanulmányok folytatott, 1931-ben kezdett fotózni. 1937-től Jean Renoir filmrendező mellett volt asszisztens, majd fotóriporteként dolgozott. 1947-ben Robert Capával, Chim Seymourral és George Rodgerrel megalakították a Magnum fotóügynökséget, amely ma is meghatározó a világ sajtófotójában. Bejárta a világot, s így képei is szinte az egész világról hírt adnak. Fotósorozatot és filmet készített a lágerekbõl szabadulókról. Indiában fél nappal a végzetes merénylet elõtt jár Gandhinál.

Bresson hitvallása szerint semmilyen fotótechnikai felkészültség nem pótolja a művészi elhivatottságot. A fotók alanyát mély megértéssel kell körülvenni, különben a pillanat a semmibe vész. (MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!