szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nagy reményekkel 65 millió forintról indított, Tiziano Vecelliónak tulajdonított, és minden bizonnyal a velencei reneszánsz festőóriás keze nyomát viselő képet feszült licitálás után 140 millióért vitték el.

Az idei szezon legmagasabb árát ütötték le a Nagyházi Galéria kedd esti aukcióján. A hazai és külföldi szakértők egyetéretettek abban, s ezt a kémiai és fizikai vizsgálatok is alátámasztották, hogy a kép a mester legjobb alkotásai közül való. Az 1550-60-as évek között, érett, kései korszakában készülhetett, s csak a szignálatlanság az oka, hogy nem szerepelhet Tiziano-műként az árverésen. 

A Mária gyermekével és egy Szent Pál képében megjelenő donátorral című 108x96,5 centiméteres vászon ikonográfiai különlegessége a Szent Pál alakjában rejtett portréként megjelenített, a kép donátorának tulajdonítható képmás. 

Hatvanötödik tételként, feszült csendben 65 millió forintról indult az izgatott licitálás, amelybe több telefonos vevő is bekapcsolódott. Csak úgy halmozódtak a milliók. A világ nagy műkereskedő cégeinek kínálatában is ritkaság, hogy Tiziano kerüljön kalapács alá, 65 millióról egyhamar 100 millióra ért az árajánlat. Aztán már 10 milliónként emelkedett a tét. S végül a teremben ütötték le 140 millió forintnál. Gratulációk és hosszú taps köszöntötte a boldog vevőt. Aki készpénzben és euróban fizette ki az összeget.

Az egyszerűen öltözött középkorú hölgy csak annyit árult el, hogy magyar állampolgár és mindeddig nem volt igazi gyűjtő. Ám több más festményt is megvásárolt. Arra a kérdésre, hogy hol fogja tartani a remekművet, nem akart válaszolni, ám mivel védett alkotásról van szó, Magyarországról nem viheti ki. Kérdésre kijelentette, nem szándékozik múzeumi letétbe tenni a pompás Tiziano-festményt.
   


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Magyar Rádió Online Világ

Új módszer a hamis festmények kiszűrésére

A Hampshire-i Dartmouth College három matematikusa olyan algoritmust fejlesztett ki, amely az ecsetvonás elemzésén keresztül képes bizonyítani egy festmény valódiságát.

Itthon

Stadler az interneten árulja festménygyűjteményét (képgaléria)

Harmincegy festményét, köztük Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című, világhírű, Milánóban látható freskójának kétszer négyméteres olajfestmény változatát bocsátotta árverésre Stadler József, aki január 23-án került feltételesen szabadlábra, miután letöltötte 4 és féléves büntetésének kétharmadát.