szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elhunyt Claude Simon Nobel-díjas író, a francia "új regény" egyik úttörője, akit sokan az emlékezés egyik legnagyobb művészének tartanak. Mintegy húsz műve jelent meg.

91 éves korában, szerdán érte a halál Párizsban – jelentette be kiadója, a legendás Minuit szombaton, temetése napján.

Claude Simon 1913-ban született a madagaszkári Tananarive-ban. Anyját tízévesen elveszítette, nagyszülei nevelték tovább a dél-franciaországi Perpignanban. Párizsban, Oxfordban és Cambridge-ben tanult. 1936-ban fegyvert fogott a köztársaságiak oldalán a spanyol polgárháborúban, majd 1939-től a francia lovasság katonája lett. A II. világháborúban német fogságba esett, amelyből 1940-ben megszökött, és miután eljutott Franciaország "szabad zónájába", felcsapott borásznak.

Első regénye a háború után, 1946-ban jelent meg A csaló címmel. Ezt követte A kifeszült kötél (1947), a Gulliver (1952), a Tavaszünnep (1954), majd 1957-ben jelent meg A szél, amelyet a kritika egyértelműen a noveau roman (új regény) műfajába sorolt.

A flandriai út (1960) című alkotásával vált külföldön is ismertté. A hírességet viszont a Történet megjelenése hozta el 1967-ben. A csaló, a Történet és az 1962-ben megjelent A nagyszálló - amely a spanyol polgárháború idején játszódik - együtt alkotja azt a trilógiát, amelyben Simon a saját emlékeiből dolgozott. 1973-ban jelent meg a Triptichon című regénye.

A Nobel-díjat 1985-ben kapta, mert "regényeiben költői és festői kreativitás ötvöződik az emberi lét elmélyült időtudattal történő ábrázolásával".

Legutóbbi művét 2001-ben adták ki Le Tramway (A villamos) címmel. Az írás a szerző gyermekkorát és öreg éveit felidéző, megrázó intim körkép.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szellem

Irodalmi Nobel-díjas nők:

1909: Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (svéd), 1926: Grazia Deledda (olasz), 1928: Sigrid Undset (norvég), 1938: Pearl...