szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai hatóságok megakadályoztak húsz írót abban, hogy részt vegyenek a hét végén Hongkongban egy nemzetközi írótalálkozón - közölte a Nemzetközi Pen Klub. A húsz írónak összesen nyolc könyvét tiltották be a közelmúltban.

A kínai hatóságok elvették a szóban forgó íróktól úti okmányaikat, amelyekkel a Kínához tartozó, de különleges igazgatású, nagyrészt autonóm Hongkong területére léphettek volna. (A kínai állampolgárok csak külön hatósági engedély birtokában léphetik át Hongkong felé a belső határt.)

Néhány héttel korábban a kínai kommunista hatóságok feloldották a külföldi újságírók kínai tevékenységének néhány, több évtizedes korlátját. Megfigyelők szerint a hongkongi tanácskozástól távol tartott írók példája azt jelzi, hogy a külföldiek iránt tanúsított újsütetű türelem nem terjed ki a bíráló hangot megütő kínai írókra és újságírókra.

Tizenöt kínai író részt vehetett a Nemzetközi Pen Klub hongkongi összejövetelén, további húsznak a jelentkezését viszont elutasították a kínai hatóságok. A PEN-rendezvényen való részvételtől megfosztott írók és közírók között van például Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo), aki az interneten szokott esszéket és bíráló hangú politikai cikkeket közzétenni, és Jü Csie (Yu Jie) is, akinek műveit indexre tették, s már több mint két éve nem jelenhetett meg írása Kínában a saját nevén. A többi 18 írótól, közírótól is hasonló okokból tagadták meg a részvétel lehetőségét.

A visszatartott íróknak összesen nyolc könyvét tiltották be a közelmúltban, köztük azt, amely a SARS-betegség (atípusos tüdőgyulladás) 2003-as kínai járványáról szólt, mert a szerző bírálta benne a kínai egészségügyi hatóságokat a járvány kezelésének módjáért és a tájékoztatáspolitikát a járvány hosszas elhallgatásáért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Kínai filmé az Aranyoroszlán

Csia Csang-ko kínai filmrendező alkotása, a Szanhszia Hoazsen (Nyugodt élet) érdemelte ki a 63. Velencei Filmfesztivál legrangosabb díját, a legjobb filmet jutalmazó Aranyoroszlánt.

MTI Kult

Kínai kulturális intézet indul Budapesten

Százezer dollárral támogatja a kínai kormány a december 7-én Budapesten megnyíló Konfuciusz Intézetet - mondta el Pekingből Hudecz Ferenc, az ELTE rektora. A hálózat már több mint 70 országban működik, a magyarországi intézmény az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Múzeum körúti épületének egyik felújított szárnyában nyitja meg kapuit

MTI Shake

Kína kitiltotta Scorsese filmjét

Martin Scorsese A tégla című Golden Globe-díjas filmjét a kínai kormány nem engedi vetíteni az országban, mivel az egyik jelenetben arról van szó, hogy Kína katonai eszközöket akar vásárolni.

hvg.hu Kult

Milyen a Szent Család, ha kínai?

A Szent Család karácsony táján rengeteg helyen feltűnik: Mária, a kis Jézus a jászolban és József. A környezet az istálló, körülöttük állatok. Mindenhol így nézne ki? Nem egészen. Az ikonográfia változik és az alakokat sem mindenhol ugyanolyannak képzelik. A kínai keresztény művészetről keveset tudunk. Pedig vannak magyar vonatkozásai is.

MTI Gazdaság

Kína és India dobja meg a médiaipart

A média- és szórakoztató ipar növekedése jóval gyorsabb lesz az évtized második felében, mint az elsőben. A PriceWaterhouseCoopers (PwC) szerint a piac Kínában és Indiában bővül a legnagyobb ütemben. A videojátékok kereslete nő a legjobban, piacuk megkétszereződhet 2009-ben.

hvg.hu Kult

Kínaiak a velencei magyar pavilonban

Mától látogatható a nagyközönség számára az olaszországi Velencében az Építészeti Biennále. A Giardiniben, a biennálek hagyományos helyszínén a magyar pavilon különleges projekttel mutatkozik be. A re:orient egyszerre építészeti, kulturális, város-szociológiai munka, amelynek témája a Magyarországon élő kínai közösség.