Rendőrök a Sátáni versek német ősbemutatóján

Potsdamban rendőri őrizet mellett volt az ősbemutatója Salman Rushdie "Sátáni versek" című regénye színpadi változatának vasárnap.

  • MTI MTI
Rendőrök a Sátáni versek német ősbemutatóján

 
A rendőri őrizetet azért határozták el, mert 1989-ben Khomeini imám iráni vallási vezető fatvát, azaz halálos ítéletet mondott ki a szerzőre, amiért úgymond megsértette az iszlámot.
 
 Látható volt a rendőrség jelenléte a potsdami Hans-Otto színház környékén, anélkül azonban, hogy feltűnő lett volna - állapította meg az AFP tudósítója a helyszínen. Néhány rendőr a színház bejáratánál és ugyancsak néhány az épületen belül volt látható.
 
A négyszáz főnyi közönség többsége élénk tapssal jutalmazta a három és fél óra hosszat tartó előadást, jóllehet a függöny legördülése után egyesek beismerték a jelen levő újságíróknak, hogy "unalmasnak" találták.
 
A bonyolult, tudományos és allegorikus előadás - Uwe Eric Laufenberg és Marcus Mislin alkotása - szemmel láthatóan arra törekedett, hogy hűségesen jelenítse meg a regényt. Ezt a hűséget a regény brit állampolgárságú szerzője különben maga is megerősítette - állította Laufenberg, aki egy "sátánistának" bélyegzett és nem igazán ismert alkotást szándékozott bemutatni a közönségnek.
 
Megtartották azokat az elemeket, amelyek a muzulmán világ egy részének haragját vonták Salman Rushdie-ra, például azokat, amelyekben Mahund proféta - világos utalással az iszlám vallás megalapítójára, Mohamedre - a sátán kísértésének engedve Allah mellett más istenségeknek is hódol, amíg be nem látja tévedését és vissza nem húzódik. 
 
A németországi muzulmán közösség előzetes reagálása abban állt, hogy a múlt héten "sajnálkozását fejezte ki" a darab műsorra tűzése miatt, anélkül azonban, hogy hivatalosan szembe szállt volna vele.