szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hitchcock-filmek "örökbefogadására" indított kampányt a Brit Filmintézet, amely ily módon egymillió fontot szeretne összegyűjteni az angol rendező kilenc alkotásának digitális restaurálására.

A Brit Filmintézet honlapján keresztül eljuttatott ötezer fontos (1,7 millió forintos) csekkel az adományozó kiérdemli, hogy megemlítsék a nevét a stáblistán, százezer fontból (34,4 millió forintból) pedig már egy teljes film restaurálási költsége kijön. A filmintézet listáján szereplő kilenc film egyike a The Lodger: A Story of the London Fog, amelyet 1926-os megjelenésekor mesterműként ünnepeltek.

A harminc évvel ezelőtt elhunyt brit rendező, Alfred Hitchcock nevéhez olyan hollywoodi thrillerek fűződnek, mint a Psycho vagy a Szédülés. Pályafutása során öt alkalommal jelölték a rendezői Oscar-díjra, de egyszer sem kapta meg. A Brit Filmintézet egyúttal országos "kutatást" is indított 75 film után, amelyek az idők folyamán elkallódtak. Ezt a "körözési" listát is egy Hitchcock-produkció vezeti. Az 1926-ban készült The Mountain Eagle a rendező korai munkája, és egyetlen olyan filmje, amelyből egyetlen kópiát sem találnak.

A The Mountain Eagle afféle "szent grál" a Hitchcock-fanatikusok szemében. A Kentuckyban játszódó film főhőse Beatrice, egy fiatal tanárnő, akinek el kell mennie a hegyi faluból, ahol élt, miután kikosarazza a helyi békebírót. A keresett alkotások között szerepel az A Study in Scarlet című George Pearson-film is. A brit filmtörténetben először ebben az 1914-es mozgófilmben jelent meg Sherlock Holmes, a híres nyomozó.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Shake

Hitchcock magánélete betegesebb volt a filmjeinél

Vajon milyen tényezők játszottak közre Hitchcock életében, amitől a rendező az olyan bizarr, tematikus elemekkel teli filmeket, mint a kukkolás, megkötözés és a gyilkoss fantáziák hétköznapi és hagyományos mozitémává varázsolta? Egy új könyv, amely nemrég jelent meg Szépségtől lenyűgözve (Spellbound by beauty) címmel, részletesen taglalja a rendező viszonyait és fura viselkedését a nőkkel.