szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lótuszülésben helyezték végső nyugalomra azt az ezerkétszáz éve élt nemesembert, akinek sírját Peruban, a Lambayeque régió északi részén tárták fel. A perui régészek szerint az elhunyt a gazdag sírmellékletekből ítélve az inkákat megelőző, úgynevezett Sicán- vagy Lambayeque-kultúra magas rangú tisztségviselője lehetett.

A perui régészek a sírban egyéb javak mellett maszkot, rituális kést, valamint egy fémserleget találtak - olvasható az  Andina című angol nyelvű perui hírportálon.
A sírmellékletek között találtak Spondylus-kagylókból készített melldíszt, hét égetett agyagedényt és egy aranycsipeszt.

A Sicán- vagy Lambayeque-kultúra a mai Peru északi partvidékén 750 és 1375 között létezett, fővárosa Batán Grande volt. E kultúra 900 körül élte virágkorát, ekkor emelték monumentális épületeiket, temetkeztek nagy sírkamrákba, használták széles körben a rézből arzénnal ötvözött bronzot és teremtettek kereskedelmi kapcsolatokat az ecuadori partvidékkel. 1050 és 1100 között Batán Grande elpusztult, és a hatalmi központ Túcume lett. 1375 és 1400 között a Sicán-terület a Chimu Királyság uralma alá került.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Milliókat adtak a Roy Rogers-emléktárgyakért

Közel hárommillió dollárért (hozzávetőleg 660 millió forintért) keltek el azok a tárgyak, amelyeket a legendás amerikai éneklő cowboy és filmszínész, Roy Rogers és felesége nevét őrző emlékmúzeum gyűjteményéből rendezett árverésen értékesített a Christie's aukciósház a héten.

MTI Tech

Víz alatti túrák a hajótemetőhöz

Egész flotta hever a Szicíliát övező tenger mélyén. A hajókat eddig kincsekre vadászó rablók látogatták, nyártól azonban búvárvezetéssel lehet őket közelről is megcsodálni, a rablókat pedig víz alatti kamerák tartják távol.