szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lev Tolsztoj kiközösítését az orosz ortodox egyház nem vonja vissza, de az ortodox hívők változatlanul tisztelik Tolsztoj kimagasló tehetségét - tudatta a Kirill pátriárka jóváhagyásával írt levelében Tyihon atya, a patriarkátus kulturális tanácsának titkára.

Szergej Sztyepasin, az Orosz Könyvszövetség elnöke fordult az orosz ortodox egyházfőhöz abból az alkalomból, hogy szombaton van Tolsztoj halálának 100. évfordulója. Felvetette, hogy ha a kiközösítést nem is lehet visszavonni, legalább azt az együttérzést nyújtsa a kételkedő embernek, amelyre éppen az egyház képes. 

A válaszban a patriarkátus emlékeztetett rá: a kiközösítésről szóló, 1901. február 20-án hozott határozatával a Szent Szinódus csupán konstatálta a tényt, hogy Tolsztoj gróf maga közösítette ki magát az egyházból, teljes mértékben szakított vele, és ezt nem is tagadta, sőt, minden lehetséges alkalommal hangsúlyozta. 

A levél azonban rámutat: az ortodox egyház mély együttérzéssel van az író lelki sorsa iránt, és a magukat száz éve tartó híresztelésekkel szemben semmiféle anatémát nem mondott ki rá és nem átkozta ki. "Az ortodox hívők változatlanul tisztelik Tolsztoj kimagasló írói tehetségét, de változatlanul nem fogadják el kereszténység-ellenes eszméit" - állapította meg a dokumentum. 

Sztyepasin a Komszomolszkaja Pravda című lapban pénteken kijelentette: elégedett a patriarkátus levelével, másként nem is válaszolhattak. "A lényeg, hogy egyházunk ma kifejtette Tolsztojjal kapcsolatos álláspontját, és kiemelkedő orosz íróként értékelte, olyan emberként, aki sokat tett az orosz irodalom és kultúra fejlesztéséért" - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Tolsztoj ükunokája telket követel a bukaresti köztévétől

Egy három évvel ezelőtti értékbecslés szerint 817 ezer eurónak megfelelő lejt ér az a 907 négyzetméteres terület, amely jelenleg a Román Televízió (TVR) bukaresti székházának udvarát képezi, és amelyet a Nagyszebenben élő Maria Robescu, Natalja Tolsztoj – férje után Natalja Roman – unokájának lánya követel a román államtól.