szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Széchenyi István eddig a nagyközönség számára be nem mutatott relikviáiból nyílik kiállítás szerdán Kaposváron az egyetem könyvtárában.

A egyediségét, a különlegességét az adja ennek a kiállításnak, hogy Széchenyi István összes jelentő művének első kiadású, a szerző által dedikált példánya látható lesz. Kéziratok mellett olyan szerzők könyveit is bemutatják, akiknek munkájához Széchenyi István írt ajánlást - közölte Kiss Gábor könyvtárigazgató az MTI-vel. A Széchenyi-év alkalmából rendezett kiállításhoz a relikviákat egy magát megnevezni nem kívánó magángyűjtő bocsátotta a Kaposvári Egyetem rendelkezésére - tette hozzá.

Kiss Gábor hangsúlyozta, hogy a ritkaságokban bővelkedő - 30-40 kötetnyi - gyűjteményre fokozottan vigyáznak, azaz riasztóval felszerelt teremben, zárt tárlókban tartják a köteteket, a látogatás idején pedig folyamatos felügyelet biztosítanak.

Az igazgatónak arról nincs tudomása, hogy a titokzatos műgyűjtő miért éppen a Kaposvári Egyetemet választotta a könyvritkaságok bemutatásához. Úgy vélekedett: bármi is volt az ok, nagy megtiszteltetés számukra, hogy bemutathatják ezeket a relikviákat.

A könyvritkaságokat november 30-ig nézhetik meg az érdeklődők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Széchenyi-emlékév 2010-ben

Konferenciákkal, kiállításokkal és sporteseményekkel, külön emlékév keretében kíván emlékezni jövőre Széchenyi István halálának 150. évfordulójára a Széchenyi Tudományos Társaság (SZTT) - jelentették be a szervezet vezetői a társaság hétfői ülésén, melyen átadták az Oláh György Ifjú Tudós Díjakat, a Széchenyi-aranyérmeket, valamint köszöntötték az idei siketlimpia magyar érmeseit is.

Szegő Iván Miklós Tech

185 éves az MTA: hogyan vette meg Bécs az ötletadót?

A Magyar Tudományos Akadémia alapításának napját hagyományosan 1825. november 3-ára tesszük, de a kezdeményezők egyike, Felsőbüki Nagy Pál igencsak kacifántos pályafutást tudhat maga mögött. Széchenyi István az ő hatására ajánlott fel pénzt a Tudós Társaság alapítására, maga Felsőbüki Nagy azonban megalkuvóbb politikusnak bizonyult.

Szegő Iván Miklós Tech

Egy besúgónő „diadala”: 150 éve halt meg Széchenyi

Széchenyi István 150 éve, 1860. április 8-án maga vetett véget életének Döblingben. Számos összeesküvés-elmélet született már arról, hogy a gróf valójában nem öngyilkos lett, hanem a bécsi udvar titokban ölette meg a számára kellemetlenné vált államférfit az elmegyógyintézetben. A valóság ennél azonban egyszerűbb, a történészek szerint nem osztrák ügynökök likvidálták Széchenyit, de öngyilkosságában kulcsszerepe volt egy besúgónőnek.