szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Katonai tiszteletadás mellett temették el Szombathelyen Tóth Tibor nyugállományú rendőr főhadnagyot, azaz "Csupatit", akit Kántor nevű nyomozókutyája tett híressé.

A legendás rendőr, minden idők legeredményesebb magyar nyomozókutyájának, Kántornak a gazdája volt. Történetüket az 1970-es években könyvekben, majd többrészes játékfilmben is megörökítették. Tóth Tibor a Csupati becenevet egy kollégájától kapta, mondván, hogy neve "csupa ti", ezt a nevet kölcsönözte a regény, majd a film főhőse is. (A filmben Madaras József játszotta Csupatit. Madaras 2007-ben hunyt el.)

A főhadnagy temetésén a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság vezetői is jelen voltak, három megyéből érkeztek kollégái, akik közül többen a gyászmenetben is rendőrkutyát vezettek az oldalukon. Tóth Tibor január 6-án, életének 82. évében hunyt el szombathelyi otthonában. Halála után a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság pályafutását méltató közleményt adott ki, amelyben arról tájékoztattak, hogy az országos rendőrfőkapitány az elhunytat a "rendőrség halottjává" nyilvánította.

A közlemény szerint Tóth Tibor belügyi szolgálatát 1950. november 15-én kezdte Budapesten az alapfokú rendőri tanfolyamon. 1951 márciusától a XI. kerületi Rendőrkapitányságon szolgált járőrként. 1951 áprilisában áthelyezték idomítónak a Budapesti Kutyatelep Parancsnoksághoz. 1951. október 14-én kérelmére került Szombathelyre, ahol vasúti őrszemként teljesített szolgálatot. Állatszeretete és hozzáértése miatt nyomozókutya-vezető tanfolyamra vezényelték, amit 1953. május 10-én végzett el, és Budapestről akkor hozta magával Kántor nevű kutyáját.

Kántorral egészen 1964 évig dolgozott együtt. Több alkalommal nyert nyomozókutya-versenyt. Egy-egy bűncselekmény észlelésekor mindent megtett, hogy az elkövető felderítése eredményes legyen. Folyamatosan tanította kutyáját, számos nehéz nyomozásban, emberölésben, betöréses lopásban is tudott eredményt felmutatni, segítve ezzel kollégái munkáját. Kántor jó szimata és kiváló munkája legendássá vált, amit az 1970-ben megjelent regényben megörökítettek, majd 1976 évben meg is filmesítettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!