Újabb teória Chopin titokzatos hallucinációiról

Frédéric Chopin halála óta foglalkoztatja a közvéleményt és a kutatókat, hogy valójában mi okozhatta a 19. század egyik legtehetségesebb zeneszerzőjének korai elmúlását, és életében miért gyötörték hallucinációk. Spanyol kutatók most újabb elmélettel álltak elő: véleményük szerint Chopin epilepsziás volt.

  • hvg.hu hvg.hu
Újabb teória Chopin titokzatos hallucinációiról

Frédéric Chopin, a világhírű 19. századi zeneszerző és zongorista törékeny és beteges volt: gyakran szenvedett lázrohamoktól, tüdőgyulladása is volt, hallucinációk is gyötörték: mindössze 39 évet élt. Halála óta számos teória látott napvilágot, egyesek szerint bipoláris depresszió, mások szerint szívroham, tbc vagy öröklött tüdőbetegség okozta korai elmúlását. Spanyol kutatók azt állítják: a művész, aki rengeteg gyógyszert szedett, hajlamos volt a melankóliára, valószínűleg epilepsziás is volt.

Chopin 1848-ban
wikipedia.org

„Chopin hallucinációit nem az érzékeny lelke, vagy romantikus törékenysége okozta, mint ahogy kortársai feltételezték” - állítja Manuel Várquez Caruncho, a spanyolországi Lugóban található Xeral-Calde Hospital radiológusa, felvezetve egy új elméletet, amelyet a művész levelei, a róla megjelent önéletrajzok, tanulmányok alapján állítottak fel. Noha Chopin boncolási jegyzőkönyve régen elveszett, a kutatók és a történészek az évek során rengeteget írtak egészségi állapotáról: légzési nehézségeiről, gyakori megfázásairól, tüdőgyulladásairól, démonaival folytatott küzdelméről. Szerelme, aki George Sand írói álnéven vált ismertté, többször és részletesen beszámolt a Chopint gyötrő rémképekről, lázrohamokról, arról, hogy a férfi gyakran egy másik világban lebegett.

Várquez Caruncho és Francisco Brañas Fernández neurológus Medical Humanities című orvosi lapban publikált tanulmánya szerint a zeneszerző nem volt skizofrén, mert nem hallott hangokat és pontosan visszaemlékezett vízióira. Arra a következtetésre jutottak, hogy Chopin hallucinációit okozhatta migrén, a számos beszedett - ópiát tartalmú - gyógyszer, sőt, epilepszia is. Az epilepsziát akkoriban még nem diagnosztizálták, száz évvel Chopin halála után írtak róla először. Ennek ellenére nem ő volt az egyetlen 19. századi híres ember, aki feltehetően ebben szenvedett: a kutatók szerint Vincent Van Gogh is epilepsziás volt.

Frédéric François Chopin (eredeti nevén Fryderyk Franciszek Chopin) 1810. március elsején született Lengyelországban, a Varsói Nagyhercegség Mazovia tartományában. Édesanyja lengyel volt, édesapja francia bevándorló. Chopin hétévesen már felnőtt zongoraművészeket megszégyenítő virtuozitással zenélt, később a varsói konzervatóriumban tanult. 1831-ben Bécsbe utazott, majd Párizsba, ahol 1835. augusztus elsején megkapta a francia állampolgárságot. Kortársai közül Hector Berliozzal, Liszt Ferenccel és Robert Schumann-nal is baráti viszonyt ápolt. 1836-ban ismerkedett meg a George Sand írói álnéven publikáló Amandine Aurore Lucie Dupinnel, viszonyuk - megszakításokkal - 1847-ig tartott. Chopin 1840-től sokat betegeskedett, egészsége gyorsan romlott. 1849. október 17-én halt meg Párizsban.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.