Hetven évig jár majd a szerzői jogdíj az EU-ban

Az EU-tagállamok képviselői hétfőn miniszteri szinten hivatalosan jóváhagyták azt a megállapodást, amely szerint ötvenről hetven évre terjesztik ki az előadóművészek és a lemezkészítők zenei jogvédelmét.

  • MTI MTI
Hetven évig jár majd a szerzői jogdíj az EU-ban

A kiterjesztés ellen szavazott Belgium, a Cseh Köztársaság, Hollandia, Luxemburg, Románia, Svédország, Szlovákia és Szlovénia, tartózkodott Ausztria és Észtország.

A kiterjesztés indoka, hogy a zenei előadóművészeket gyakran nagyon súlyosan érinti az ötven évre korlátozott védelem. Ez azzal jár ugyanis, hogy azok, akik zenészként huszonévesen alkottak maradandót, hetven fölött, életük alkonyán hirtelen jelentős jogdíjaktól esnek el. A közös, minősített többségi álláspont szerint a jogvédelemnek lényegében a művész egész hátralevő életében ki kell tartania.

A most elfogadott rendelkezés lehetővé teszi azt is, hogy azok a művészek, akik lemezkiadókra ruházták át jogaikat, az ötven és hetven év közötti időszakra nézve – bizonyos feltételek fennállása esetén – saját jogukon élvezhessék az új szabályozás előnyeit.

A tagországoknak két éven belül kell beilleszteniük nemzeti jogrendszerükbe az új szabályokat.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.