A mental floss blogon jelent meg egy hatos válogatás a világirodalom leggyorsabban „összedobott” regényeiből. Íme.
John Boyne: A csíkos pizsamás fiú
Az ír regényírót, John Boyne-t elmondása szerint annyira megihlette a téma, hogy egy 9 éves fiú hogy boldogul a holokauszt idején, hogy két és fél nap alatt megírta regényét, A csíkos pizsamás fiút. Csak akkor tartott rövid szünetet, amikor evett vagy pár órára ledőlt. Mint mondta, a többi regényét hónapokig készítette elő, de ez a történet szinte kitört belőle. A 2006-ban megjelent könyvből film is készült.
Muriel Spark: Jean Brodie kisasszony tündöklő évei
A skót írónő, Muriel Spark önéletrajzi ihletésű regénye, a Jean Brodie kisasszony tündöklő évei 1962-ben jelent meg, de egy hónapon belül elkészült. Ahogy később Spark fogalmazott: az ihletet egy osztálytalálkozó adta. Diákként arról kellett írniuk, hogyan töltötték a nyári szüneteket, ő pedig megírta, hogy tanárnője hogyan tölthette a vakációkat. A regényből készült 1969-es filmet Oscar-díjjal jutalmazták.
Elizabeth Jenkins: A teknős és a nyúl
Elizabeth Jenkins brit regény- és életrajzíró három hét alatt írta meg híres regényét, ami 1954-ben jelent meg. Az ihletet az adta az írónőnek, hogy éppen akkor gabalyodott össze egy nős férfival, aki nem akarta elhagyni miatta feleségét. Mint azt az 1905-ben született írónő egy interjúban elmondta: a regényben olyan korszakáról ír, amely után többé nem vágyódott. Jenkins egyébként szép kort ért meg: tavaly hunyt el.
Jack Kerouac: Úton
Mindössze három hét alatt vetette papírra Úton című regényét Jack Kerouac amerikai író, költő 1951-ben. Ez viszont nem a „nettó idő”, mert Kerouac előtte évekig utazgatott Amerikában, élményeit, gondolatait pedig gondosan - és folyamatosan - lejegyzetelte. A tényleges munkafázis, a szövegfolyam megalkotása viszont alig egy hónapot vett igénybe.
Sir Arthur Conan Doyle: A bíborvörös dolgozószoba
A halhatatlan Sherlock Holmes figurája abban az 1886-ban született regényben öltött testet, melyet a skót író, Arthur Conan Doyle 27 éves korában, három hét alatt írt. A bíborvörös dolgozószoba alapsztorija egyszerű: egy londoni titkos társaság tagjait egymás után teszik el láb alól. Sherlock Holmes, az impulzív, éleseszű nyomozó a gyilkos nyomába ered. A regényből először 1914-ben készült filmes adaptáció, majd 1933-ban elkészült a következő amerikai feldolgozás. Conan Doyle egyébként négy regényben és ötvenhat novellában szerepeltette Sherlockot.
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A játékos
Dosztojevszkijnek mindössze 26 nap kellett, hogy - a Bűn és bűnhődéssel párhuzamosan - megírja népszerű regényét, A játékost. A szerencsejátékok világáról, a költekező, eladósodott emigráns oroszokról szóló történetben saját magának tart tükröt: szenvedélybetegsége, játékfüggősége miatt ugyanis komoly adósságokat halmozott fel. Érdekesség, hogy az orosz író később feleségül vette a gépírólányt, aki A játékos szövegét 1866-ban lejegyezte.