szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarországi "roma stratégia" vadhajtásaként értékeli a zenekar, hogy száműzték a Rajkó Művészegyüttest a kulturális tárca fennhatósága alól - írja a Heti Válasz.

Gerendási István, a Rajkó Művészegyüttes igazgatója a Heti Válasznak felidézte az 1952-es indulás óta megtett utat, melynek során cigány származású gyerekek sorának mutattak - iskolájuk és művészi-pedagógiai munkájuk által - járható életpályát. Cigányok és nem cigányok tanulhattak az iskolapadban és a próbateremben, a zenekarban és a tánckarban, s színpadra állítottak egy olyan műfajt, ami addig csupán a vendéglátásban játszott szerepet.

A gyerekek így jutottak közelebb saját táncaikhoz, zenéjükhöz, de számos növendékük folytatta tanulmányait a Zeneakadémián, és többek között Mága Zoltán is nálunk nevelkedett. „Mi hoztuk fel Tiszabőről, s később is menedzseltük, ötventagú zenekart tettünk mögé a külföldi turnékon" - mondta az igazgató. S miután hazánk Európai Uniós elnöksége során ötször játszottak különféle protokolláris eseményeken, úgy gondolták, hogy a jövőjük sem bizonytalan, s megkapják az augusztusban pályázaton elnyert 39,4 millió forintot.

A magyarországi „roma stratégia" vadhajtásaként értékelik mindezek után, hogy száműzték a Rajkó Művészegyüttest a kulturális tárca fennhatósága alól. Szerintük mindez azt jelenti, hogy bizonyos körök el akarják különíteni a magyarországi cigányzenét és a Rajkó Művészegyüttes által képviselt színpadi stílust a magyar nemzeti kultúrától, aminek pedig az az integráns része - ahogy azt Szenthelyi Miklós Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára is megerősítette.

Rajkó Művészegyüttes

Az új „gazda", a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) nyár eleji javaslata szerint a Rajkó akkor juthatott volna a fenntartását biztosító állami támogatáshoz, ha lemond közel 60 éves múltjáról, átadja minden jogosultságát és új szervezetként debütál az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) égisze alatt. A művészegyüttes azonban az ORÖ-től nem kapott sem szakmai, sem pénzügyi koncepciót az együttes további sorsával kapcsolatban, ezért szerintük ez az elképzelés rövid úton véget vetett volna a működésüknek. Tévedésnek tartják továbbá, hogy a szakmai tudást összemossák származási kérdésekkel.

A sajtótájékoztató napján Latorcai Csaba, a KIM nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára tárgyalásokat kezdeményezett a Rajkó Zenekar vezetőivel, és a tárca közleménye szerint „megnyugtató megoldást javasolt a több éve anyagi nehézségekkel küzdő Rajkó Zenekar biztonságos működésére". Eszerint a minisztériumhoz tartozó Design Terminál Nonprofit Kft. működtetné a továbbiakban a Rajkó Zenekart.

A tárca szerint ezáltal „megszűnne a zenészek hosszú évek óta tartó kiszolgáltatottsága és a zenekar körül kialakult bizonytalan helyzet". Közleményükben azt írták, hogy hosszú távon szeretnék rendezni a Rajkó Zenekar helyzetét, mert „a magas színvonalú, komoly zenei tevékenységet folytató zenekar fellépései és működése is komoly veszélybe került az utóbbi években, az együttes összesen körülbelül 100 millió forint összegű állami támogatása ellenére".

Gerendási István szerint Latorcai Csaba helyettes államtitkár a támogatás feltételéül szabta, hogy a zenekar adja át vagyonát a szeptemberben alakult Design Terminál Nonprofit Kft.-nek. A művészegyüttes igazgatója aggályosnak nevezte, hogy a cégnek nincs köze a zeneművészethez. Az egyeztetések december 6-án, kedden folytatódnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!