szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába nyerik meg a filmkészítők a több tízmilliós gázsit leakasztó sztárokat egy-egy produkcióhoz, szerepeltetésük korántsem jelent garanciát a sikerre. Sőt. A szupersztárok járandósága irreálisan megdobja a költségeket, és ezt csak úgy lehet kigazdálkodni, ha a rendező olyan alkotással rukkol elő, mint például a Gyűrűk Ura vagy az Avatar. Íme, öt film, ami alulmúlt minden forgalmazói várakozást.

A kincses sziget kalózai

Renny Harlin 1995-ös filmje nagy bukta volt. Nyolc évvel az előtt, hogy a Karib-tenger kalózai franchise-zal a Disney aranyat csinált – a téma és elnevezés egy disneylandi barlangvasút sajátja – a 115 millió dollárból készült kalóztörténet Geena Daviesszel és Mathew Modine-nal a főszerepben elhasalt. Az IMDb adatbázisa szerint a produkció 105 millió dolláros veszteséggel zárt, a Time magazin gyűjtése szerint ez az inflációt is beleszámítva, mai viszonylatban több mint 147 millió dolláros veszteséget jelent. A férfi főszerepet Michael Douglasnak szánták, aki az Elemi ösztön és a Zaklatás után ekkoriban szupersztárnak számított: 1995-ben a Szerelem a Fehér Házban főszerepét játszotta el, ami bizony – mint utóbb kiderült – jobb választás volt, mint a kalózos mozi.

Alamo – a 13 napos ostrom

A XIX. században játszódó háborús dráma Texas utolsó védőbástyája, Alamo ellen nem hozta meg a várt sikert. A 2004-es mozi mai áron közel 147 millió dolláros mínuszt jelentett a készítőknek. Az Alamo egész más felállásban indult: az eredeti tervek szerint Ron Howard rendezte volna, a főszerepeket pedig Russell Crowe és Ethan Hawke alakította volna Billy Bob Thornton mellett. A Disney annyira meghúzta a büdzsét – 200 millió dollár helyett 95 millióból kellett összehozni – , hogy a két vezető színész kiszállt a produkcióból. John Lee Hancock ült a rendezői székbe, Thornton partnere pedig Dennis Quaid lett. Az Alamót  hét hónapig forgatták.

Pluto Nash - Hold volt, hol nem volt ...

Eddie Murphy a tökéletes megtestesítője a végleteket ostromló hollywoodi színésznek, aki vagy nagyon ütős, vagy borzalmasan unalmas és érdektelen filmekben tűnik fel. Lehetőleg felváltva. A Showtime - Végtelen&képtelen és a Dr. Dolittle második része után Murphy csúnyán megbukott a Pluto Nash címszerepével. Ron Underwood 2002-es filmje mostani viszonylatban majdnem 146 millió dolláros veszteséget termelt. Igaz, már az alapsztori is sejtette, hogy nem lesz kasszasiker: a 2087-ben a Holdon játszódó sci-fi vígjáték hőse az éjszakai bárját elvesztő, gonosz után nyomozó Pluto Nash inkább idegesítő, semmint üdítő jellemvonásokkal bírt.

Szahara

Matthew McConaughey és Penélope Cruz 2005-ben összeállt, hogy eljátsszák a Szahara hőseit. Pénzérmékkel zsúfolt, elveszett Halálhajó rakománya utáni hajsza elevenedik meg a filmben, ami nem muzsikált rosszul: 120 millió dolláros jegybevételt hozott. Csak az volt a bökkenő, hogy a készítés költségei meghaladták a 240 millió dollárt. A látványos jeleneteket felvillantó mozit 3 és fél hónapig Marokkóban, egy hónapig Spanyolországban, öt hétig pedig Londonban forgatták. A készítők nem sajnálták a pénzt a grandiózus akciókra: 23 millió dollárba került például egy repülgéplezuhanós jelenet, ami végül be sem került a filmbe.

Anyát a Marsra!

Csalódtak a tavaly mozikba került Anyát a Marsra! készítői is. Simon Wells filmje Seth Greennel és Dan Foglerrel a főszerepben a premiert követő hétvégén mindössze 6,9 millió dollárt hozott, ezzel minden idők 12. legrosszabbul nyitó alkotása lett, és egyike a leggyengébb 3D-s moziknak. A Disney animációs filmje – egy kilencéves kisfiúról szól, aki azzal szembesül, hogy édesanyját elrabolták a marslakók – egyébként 140,5 millió dolláros veszteséggel zárt, ezért a cég törölte a Yellow Submarine tervezett felújítást, a filmet ugyanis ugyanazzal a technikával turbózták volna fel, mint amit az Anyát a Marsra! esetében használtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!