Csütörtökön indul Budapesten a roma filmfesztivál

Filmekkel, vitákkal és koncertekkel várják az érdeklődőket a csütörtökön kezdődő Budapesti Nemzetközi Cigány Filmfesztiválon, amely négynapos lesz. Az Örökmozgóban és a Toldi moziban lesznek a rendezvények.

  • MTI MTI
Csütörtökön indul Budapesten a roma filmfesztivál

A fesztivál nyitófilmje Jasmine Dellal The American Gipsy - Az amerikai cigány című alkotása, amely többek között a San Franciscó-i Filmfesztiválon szerepelt, ahol elnyerte a legjobb dokumentumfilm díját. A produkciót először vetítik Magyarországon, de leszek más premierek is.

A cigány filmfesztivál különlegessége, hogy versenyen kívül két híres bollywoodi filmet is láthatnak a nézők. A 2011-ben bemutatott Zindagi Na Milegi Dobara (Csak egyszer élsz) című film három barát spanyol túrájáról szól, az Aaja Nachle (Gyertek táncolni!) című 2007-es alkotás pedig vérbeli zenés-táncos bollywoodi klasszikus.

A csütörtökön 19 órakor az Örökmozgóban kezdődő fesztiválmegnyitón a fellépők között lesz L.L. Junior, Lázi Sándor, a Romano Glaszo együttes, a Qerinek zenekar, Lakatos Krisztián és Csányi Dávid. A rendezvényt a fesztivál fővédnöke, az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Szentandrássy István festőművész nyitja meg - olvasható a közleményben.

Az első Budapesti Nemzetközi Cigány Filmfesztiválon, 2009-ben mintegy negyven roma témájú filmet vetítettek le, a 2010-es második seregszemle is nagy érdeklődés mellett zajlott.

Hogy megértsük egymást - ezt a mottót választották a szervezők a 3. fesztiválhoz. A filmmustra honlapján azt írják: ha a négynapos rendezvény segít ebben, már elérte célját.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.