szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Hajlékony és készséges ifjú hölgyek, mérhetetlen hatalom, kakaskodás a szemétdombon. A két férfi valójában egy eset, közös nevük: BerlusPutyin.

A moszkvai szabad alternatív színház, a Teatr.doc tíz év alatt szó szerint és jelképesen is feljött a pincéből. Az eredetileg egy Kreml közeli emeletes ház pincéjében játszó színtársulat egyre gyakrabban szerepel utcai publikum előtt. Bár több helyen tiltják Szentpéterváron a fellépését, az orosz fővárosban mégis a Vlagyimir Putyin elnöki újraválasztása ellen tüntetők sűrűjében adták elő a színészek a BerlusPutyin című szatírát, amelynek eredeti változatát az irodalmi Nobel-díjas olasz drámaíró, Dario Fo jegyzi.

A Teatr.doc a kritikák szerint igazi szatirikus színház, s mint a neve is elárulja kemény dokumentalista irányvonalat követ. Társadalomkritikai darabjaihoz, fricskáihoz sokszor a célpontnak választott közszereplők eredeti szövegeit használja fel.

Igaz, előadásait szabadon interpretálja, jellemző rá a szövegek improvizálása is, ami a színészek kiváló adottságait mutatja. A színház bulgakovi regénykörnyezetben található, a Patriarsije prudi, a patriárka tava (Mihail Bulgakov Mester és Margarita című regénye első fejezetének helyszíne – a szerk.) közelében levő Trjohprudnij pereulok 9. szám alatt, egy 1900-ban épült háromszintes ház pincéjében.

Putyin, az élő szatíra
teatr.doc

A nézőtéren 100-an zsúfolódnak össze, a teltházas előadásokat sokan a földön ülve kísérik végig. Reklám és plakátok nélkül is látogatottak a 2002-ben alakult társulat produkciói, a jegyek jórészt az interneten keresztül kelnek el.

A színház különösen népszerű lett a 86 éves Dario Fo drámaíró-rendező, az olasz színház élő klasszikusának L'anomalo bicefalo – Kétfejű anomália – című szatirikus darabjának a bemutatása óta.  Az irodalmi Nobel-díjas szerző színpadi műve február közepétől szerepelt a színház repertoárjában, felfutását valójában az oroszországi elnökválasztás finisére időzítették.

A politikai szatírát három éve orosz rendezője, Barbara Faer olvasta először.
A színháza idei programjából kihagyhatatlannak tűnő művet lefordítatta, majd a szövegkönyvet feltupírozva adaptálta az első számú vezetőre, az ország jelenlegi, immár harmadik etapos elnökére, Vlagyimir Putyinra. A szatíra új címe, a BerlosPutyin találó szó-, illetve névösszetétellel a hibridember kettősségét érzékelteti, s jól utal a két politikus személyiségében, pályafutásában felfedezhető párhuzamokra.

Miről szól a Szentpétervár több kultúrintézményében nemkívánatos előadásnak minősített, de a Moszkvában Putyin újraválasztása és beiktatása ellen demonstrálók körében előadott BerlosPutyin? A politikai arénából távozás előtt álló Berlusconi meglátogatja Oroszországban Vlagyimir Putyint, akivel kölcsönösen jó kapcsolatot ápolt. A szexbotrányairól és korrupciós üzelmeiről ismert olasz vezető azonban egy Putyin ellen kitervelt merénylet véletlen áldozata lesz.

A macsóskodó és hatalommániás Putyin sem ússza meg ép bőrrel a fegyveres támadást, súlyosan megsérül a fején. Az ideg- és agysebészek, hogy megmentsék az életét, transzplantációt hajtanak végre rajta, Berlusconi épen maradt jobb agyféltekéjét átültetik a fejébe. A hibridember BerlusPutyinnal - aki nem emlékszik semmire - hivatalos felesége, Ludmilla próbálja visszaidéztetni a múltat és elmagyarázni neki, hogy mi, micsoda.

A fájdalmasan komikus párbeszédek éles morális leleplezését adják az orosz elnöknek, aki látszatházasságban él, és köztudottan évek óta a szeretője a tatár-orosz felmenőkkel rendelkező 29 éves Alina Kabajevának, a ritmikus sportgimnasztika olimpiai- és világbajnokának. A csinos, és nyilván hajlékony hölgy állítólag Putyinnak köszönheti politikai karrierjét is, mivel az ő segítségével lett az orosz parlament alsóház, az Állami Duma képviselője.

A szatírának legkevésbé örültek Putyin szülővárosa, Szentpétervár hivatalos kulturpolitikusai. Bizonyítja ezt egy nem régi visszautasítás is, amely Mihail Ugarov dramaturg, a Teatr.doc művészeti vezetője szerint nem meglepő. A szentpétervári Kirov Gyár Kultúrpalotája azért nem engedélyezte a BerlusPutyin bemutatását, mivel a darab a gyáróriás vezetői szerint „non grata”, vagyis nemkívánatos. A következő pétervári elutasítást a Lenszovet kultúrpalotájának színházától kapta a társulat.

Grandiózus sikert aratott viszont a BerlusPutyin két címszereplője, Szergej Jepisev (BerlusPutyin) és Jevdokija Germanova (Putyin felesége), akik mindketten jól ismertek filmekből is. A közkedvelt Csisztije prudi (Tiszta tavak) parkban Abaj Kunabajev költő, a „kazah Goethe” szobra előtt felállított színpadon eljátszott szatírájuk az utcaszínházak legjobb tradícióit idézte. Ráadásul értő fülekre is találtak a darab legélesebb poénjai, mivel az USA-ban indult Occupy mozgalom mintájára szerveződött moszkvai sátortábor békés tüntetőinek egyik fő célpontjává a Putyin-Medvegyev hatalmi kettős politikai porondra való visszatérése vált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!