szerző:
Gát Anna
Tetszett a cikk?

Hamarosan a magyar mozikban is látható lesz Ben Affleck rendezésében és főszereplésével, Az Argo-akció, amelyet a kritikusok minden idők legjobb túszdráma-filmjének tartanak. Nézzük meg együtt, kiért izgultunk és kit gyűlöltünk a mozikban az elmúlt években.

A politikai túszdrámában van hős, aki esendő, de aztán legyőzi önmagát. A politikai túszdrámában van annyi történelem meg földrajz, amiről már van fogalmunk, és ezért nagyon okosnak érezhetjük magunkat filmnézés közben. A politikai túszdrámában vannak túszok, akik a különböző társadalmi csoportokat jelenítik meg – interakcióba lépnek egymással, és rímelnek a mi társadalomról alkotott előítéleteinkre is.

Warner Bros

A túszdrámában a túszoknak vannak a tv előtt aggódó rokonaik, így velül együtt elérzékenyülhetünk, hogy hasonló helyzetben mi mennyire aggódnánk a saját családunkért. És, ami talán a legfontosabb: a túszdrámában egy személytelen politikai problémát élhetünk át a kis emberen, a partikuláris élményen keresztül. Akárcsak a való életben.

A Halál és a lányka (1993)
Roman Polanski

Sigourney Weaver és Ben Kingsley feszül egymásnak ebben a megterhelő kamaradrámában. Weaver származása nincs pontosítva, csak annyit tudunk, egy dél-amerikai állam szülötte – bár a film alapjául szolgáló dráma szerzője chilei, ami árulkodó.  Annyi biztos: Weaver fiatal lány korában politikai fogolyként kínzás és erőszak áldozata lett a börtönben.

Megpróbáltatásait egy kegyetlen orvos vezényelte, akinek arcát nem látta, csak a hangjára emlékszik. Aztán úgy esik, hogy évtizedekkel később ismét meghallja ugyanezt a hangot – ráadásul a saját otthonában, saját vendégétől. A volt katonaorvos nem menekülhet egykori foglyával összezárva– csak épp a bűnösségét nem sikerül bizonyítani.

Felkavar a szél (2006)
Ken Loach

A legnagyobb ír rendezőnek tartott Loach Felkavar a szél című történelmi drámájában a közkedvelt Cillian Murphy főszereplésével az ír függetlenségi háború idejére kalauzol minket. Két testvér, két szellemiség, két oldal és egy ellentét, amit pont ez az időszak tesz végleg kibékíthetetlenné. Murphy maga kerül a túszejtő szerepébe, és rajta keresztül végigkövethetjük ennek – és magának a függetlenségi háborúnak – minden dilemmáját. Itt nem idegenek küzdenek egymással, hanem szomszéd szomszéd, rokon rokon ellen!

A Baader-Meinhof csoport (2008)
Uli Edel

A Martina Gedeck és Moritz Bleibtreu főszereplésével készült német szuperprodukció a hírhedt Vörös Hadsereg Frakció kulisszái mögé invitál. A RAF a hetvenes évek elején alakult Andreas Baader és Ulrike Meinhof vezetésével, és céljául az új fasizmus (demokrácia, vietnámi háború, gazdasági gyarmatosítás) elleni harcot tűzte ki. A kommunista terrorszervezet közel 60 ember haláláért felelős. Uli Edel filmjének egyik fókuszpontjában a  svédországi nyugat-német követség 1975-ös ostroma áll – az akció folyamán mind a RAF tagjai, mind a követségi dolgozók közül sokan megsérültek, az előbbiek között halálos áldozatok is voltak.

A belső ember (2006)
Spike Lee

A többszörösen csavaros történetben a Clive Owen által vezetett bankrabló-banda egy egész emeletnyi embert ejt túszul, látszólag gyémántok megszerzése végett, valójában azonban azért, hogy lebuktassa a köztiszteletben álló Christopher Plummert, aki titokban náci háború bűnös. A rabló és a pandúr többször is szerepet cserél a briliáns forgatókönyvben, ami nem csak azért izgalmas, mert a rendőr éppen Denzel Washington…

Élve eltemetve(2010)
Rodrigo Cortes

Ryan Reynolds egy koporsóban ébred fel mélyen az iraki földbe temetve. Van nála egy öngyújtó is, illetve egy mobiltelefon. A telefon megcsörren. Ha azt mondjuk, „kamaradráma”, az túlságosan levegős lenne Reynolds helyzetének leírásához. A feszült thrillerben emberrablóival-zsarolóival ugyanúgy sokat fog vitatkozni, mint az amerikai Külügyminisztériummal. És senki nem az, akinek látszik. Cortes filmjét dicsérték eredeti megoldásaiért – idén már nagyköltségvetésű filmet is rendezhetett Cillian Murphy és Sigourney Weaver főszereplésével. Ez biztos nem véletlen. Ja, és ugye Robert De Nirót is megszerezte.

München (2005)
Steven Spielberg

A magyar származású kanadai újságíró, George Jonas Megtorlás című könyvét a Pulitzer-díjas Tony Kushner drámaíró adaptálta Spielberg számára. A Magyarországon forgatott és közepesen nagyot bukott filmdráma a Fekete Szeptember 1972-es Müncheni Olimpián végrehajtott terrorcselekményével foglalkozik. A palesztin szervezet 1972 szeptember 5-én betört a müncheni olimpiai faluba, és ott túszul ejtett 11 izraelit – sportolókat, edzőket és sportvezetőket. A túszejtők 232 izraeli börtönben raboskodó palesztin, illetve a fent említette Baader-Meinhof páros szabadon bocsátását is követelték. 

universal

A német mentőakciók súlyos kudarccal végződtek: végül minden túsz, 5 terrorista és 1 német állampolgár is életét vesztette. Spielberg filmje ugyan a terrorcselekményre reagálva elindított titkos Moszad-akcióra koncentrál, a forgatókönyv szerkezetéből adódóan a túszdrámát is lépésenként ismerhetjük meg e kezdettől a drámai végkifejletig.

Az Argo-akció (2012)
Ben Affleck

Nem összekeverendő Árpa Attila trágár vígjátékával. Az iráni túszdráma 1979 novemberétől 1981 (!) januárjáig tartott. A Khomeini ajatollah fiatal híveiből álló csoport 1979. november 4-én 63 amerikai állampolgárt ejtett túszul a teheráni amerikai nagykövetségen, majd a túszok száma 66-ra bővült. A túszejtők Mohammad Reza sah szabadon bocsátását követelték, aki azonban a következő nyáron egyiptomi emigrációjában meghalt.

Egy tucat amerikait ekkor elengedtek, azonban 50-en 444 napig maradtak fogságban. Jimmy Carter mentőakciója megbukott, sokak szerint emiatt vesztette el újraválasztási kampányát Ronald Reagannel szemben.

Affleck új filmje nem ezzel a 66 emberrel foglalkozik. Az Argo-akció középpontjában az a 6 megmentett amerikai diplomata áll, akiket a kanadai kormány és nagykövetség egy titkos akció során szabadított ki: a fedősztori szerint egy amerikai stáb érkezett Teheránba, hogy egy sivatagi környezetben játszódó sci-fihez végezzenek terepszemlét. (A fiktív sci-fi: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Argo_poster.gif ) Sok izgalom után a mentőakció sikerrel járt. Az Argo-akcióban újraélhetjük ezt a világraszóló adrenalin-túrát!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!