szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akációnál tartunk, és holnap a várva várt V betűt is felkanyarintják a táblára az iskolások. Nekik felszabadulás, de a szülők ovációja visszafogottabb, mert azon agyalnak, hogy mivel töltsék ki a tízhetes szünidőt. A táborozás tapasztalatlan kisgyermekeseknek okozhat fejtörést: hova küldjék, és miért (ne) aggódjanak? A hvg.hu megkérdezett egy szakértőt, és utánajárt, mely napközis és ottalvós táborok a legkedveltebbek idén.

„Amikor én kezdtem, kilencéves koromban, még más célt szolgált a szórakozás, közösségi élet, mint manapság: nem volt ekkora szükség rá, és iparág sem volt még” – emlékszik vissza Juhász Miklós (Mika), a Mikuszi vízitáborok szervezője. „Anyukám szervezett egy egyhetes nyári tábort, egy római-parti bungalós üdülőben vidultunk:  tizenpár gyerek társaságában élveztük a teljes szabadságot. Úgy éltem meg, mintha a világ végére utaztunk volna, pedig csak pár HÉV-megállónyira voltunk az otthonunktól. Ide kötődik az első titkos hajnalig tartó bandázások, mulatások emléke”. Most már Mika is felel azért, hogy a gyerekek hasonló élményeket gyűjtsenek, így tisztában van a táborozással járó nehézségekkel a gyermek és a szülő oldaláról egyaránt.

A választás: szájhagyomány útján

Gondosan kell kiválasztani a tábort, magától értetődő, de ez mit is jelent pontosan? "Ne csak a kirakatot nézzék a szülők, és az árcetlit" – tanácsolja Mika, hanem tájékozódjanak a tartalomról és a tábort szervezők felől: "erre a szájhagyomány és az egyre népszerűbb szülő-klubok a legalkalmasabbak. A személyes tapasztalatnál viszont nincs jobb ajánló." Érdemes azt is megfigyelni, hogy hány visszatérő vendége van egy egy programnak, illetve a szervező személyisége meghatározó: "ha nem karizmatikus vagy elhivatott az illető, akkor ne adjuk be a gyereket abba a táborba".

Képünk illusztráció
Túry Gergely

Facebook-oldalt fenntartó táborok bizalomgerjesztőbbek, főleg, hogy a ritkábban frissülő weboldalakhoz képest a legaktuálisabb információkat és a résztvevők kommentjeit is rögtön láthatjuk. De csalóka is lehet, ha túlfényezik a tábort a kommentelők: hisz az oldal adminisztrátorai könnyűszerrel eltávolíthatják a negatív hozzászólásokat. Ezért érdemes az ismerősökön keresztül hiteles képet szerezni a kiválasztott táborról.  

A tábor kiválasztásnál nagyon fontos szempont a szakértő szerint, hogy a szülő ne akarja mindenáron befolyásolni a gyereket. "Próbáljon reálisan tekinteni gyermekére, a stílusának, érdeklődési körének megfelelő programot ajánljon fel neki. Terelgesse a megfelelő irányba, ne taszigálja a vélt helyes útra. Ne a saját élményeit erőltesse rá, vagy éppen kimaradt kalandjait próbálja gyerekével bepótolni" – mondja Mika.

A beilleszkedés: a szorongó is ellazul

„Beilleszkedni könnyedén csak kellő nyitottsággal és bátorsággal, kezdeményezéssel lehet”, de a jó szervező tisztában van azzal, hogy ez még felnőtt fejjel sem könnyű feladat: "Fontos, hogy pedagógusként az első nap átsegítsünk mindenkit ezen a kezdeti nehézségen.” Szerinte ugyanis a gyerekek többsége nehezen mozdul magától: „egy vidám, közvetlen, mindenki számára játszható reggeli program, egy vicces reggeli torna, fogócska segítheti a gátlások feloldását. Ennek során először a felnőtteket ismerik meg, főleg, ha őket kell kergetni. A móka hevében legtöbben elfelejtik a reggeli 'hasfájásukat'. A későbbi közös játék közben aztán a gyerekek egymással is kapcsolatba kerülnek. „Nálunk a program része a rituális naptejezés, amikor mindenféle vicces dolgot rajzolunk a hasukra, hátukra, amin jót derülhetünk együtt. Innentől már minden sínen van.”

A gyerek habitusától is sok függ: "a laza gyereknek nincs gondja, a többinek meg bármit pusmoroghatnak a fülébe, akkor is szorongani fog". Ebben az esetben azoknak, akik nehezebben veszik fel a ritmust, egy oktató segítségére lehet szükségük, hogy ne érezzék magukat egyedül. 

A felkészülés: zsebpénz és az útravaló

A felkészülésnél általában a túlaggódás szokott a probléma lenni. Kétféle szülő létezik, "a nagyon laza, aki csak odalöki a gyereket, hogy érezze magát jól" – néha hiányos felszereléssel vagy uzsonna nélkül. A másik, aki minden eshetőségre forgatókönyvet készít, előre szeret intézkedni, nehogy kudarc érje vagy problémahelyzetbe kerüljön a csemete. "Ennek megfelelően kétheti túlélőcsomaggal érkezik, aztán következik a húszperces eligazítás – gyereknek, oktatónak egyaránt." A tapasztalt táboroztató szerint ennek eredmény a totális befeszülés mindkét részről, aminek folyománya, hogy szorong a gyerek, netán bőg is egy sort, mert nem bírja a rá hárított feszültséget. Többnyire ő lesz az, aki nehezebben oldódik az első nap.

A készülődésnél további probléma szokott lenni, hogy hazai dolgokat, játékokat pakolnak a hátizsákba. "Nem kell. A jó tábor önmagában kielégíti a gyerek minden szükségletét. Ha már szükség van otthoni játékra, akkor gond van." Másik problematikus pont a zsebpénz és költekezés kérdése, ami sok feszültség és probléma forrása. Feszültséget szíthat, ha piaci sétatérré változik a táborozás. Érdemes fagyipénzben minimalizálni a zsebpénzt., mert így nem kerülnek elő a különbségek tehetősebb és szegényebb család gyerekei között, és a 19 éve táboroztató Mika tapasztalatai szerint a mesterséges egyenlőség nagyban hozzájárul a kiegyensúlyozott hangulathoz.

Túry Gergely

Miért (ne) aggódjanak a szülők?

Az időjárás okozza az egyik fő aggodalmat a szülőknek, az után, hogy bepakoltak-e mindent, és természetesen, hogy nem fog elveszni, tudnak-e vigyázni a sok gyerek között a szemük fényére a felügyelők. "Mindig felmerül a szülői kérdések között, hogy ki segít a gyereknek, ha gondja van, pisilni kell, vagy bekenjük-e elégszer naptejjel?" De arról is kifaggatják a táboroztatókat, hogy bírni fogja-e a programot, nem lesz-e nagyon fáradt a gyerkőce. "Erre egyszerű a válasz: de az lesz, és mégis bírni fogja" – mondja Mika. A másik nagy titok, hogy nincs rossz gyerek, csak unatkozó gyerek. Nem jut eszébe elcsellengeni, felmászni a fa tetejére, szadizni, csúfolni, beleverni a betonba a másikat, ha folyamatosan új inger éri, ami leköti, és programokkal töltik ki a napját: "viszont jól fogja érezni magát, tele lesz élménnyel, és esze ágában sem lesz rosszalkodni. És ha el is pilled, nem probléma: mert ez a korosztály újratölt seperc alatt, és képes folytatni ott, ahol abbahagyta" – ecseteli Mika.

Kedvenc táborok szülők ajánlásával

"A gyerekem 3 éves kora óta jár oda, most 18, és annyira szereti őket, hogy harmadik éve már felügyelő kistanárként jár vissza hozzájuk." A Mikuszi-suli évközben hidroterápiával és gyermekúsztatással foglalkozik, nyáron pedig átvált tábori üzemmódba, és napközis táborokat szerveznek a Dagályban és az Aquaworldben, heti turnusokban.

"Csak közismert, bevált vagy ismerős által ajánlott táborba adnám a gyermekeimet” – mondta el a hvg.hu kérdésére egy anyuka, aki a nappali táborokat keresi Budapesten gyerekeinek. "Évek óta járunk a Vidra úszó- és búvártáborba. Két helyes ember szervezi, mindketten hivatásos edzők a XIII. kerületben egy iskolai tanuszodában. Ők kenik a gyerekeknek uzsonnára a kenyeret, két úszás közt kézműveskednek az udvaron, és rendes kis palackkal merülnek."

A Mesetáborról a Millenárison: „tavaly voltak a keresztlányaim, és szerették, így idén is megyünk”.

Túry Gergely

"A Lego-tábor úgy került a képbe, hogy megkérdeztük a gyereket, őt milyen tábor érdekelné. Nem hallottam korábban arról, hogy lenne, de megígértem: utánanézek. Találtam is egy nyomot, tavaly a Kockajáték nevű játékbolt szervezett egy Lego-tábort. Kiderült, hogy idén négyszer egyhetes alkalom is lesz júliusban" – írta meg kérdésünkre egy elsőtáborozós gyerek anyukája.

"A budaörsi Csiki Pihenőkertről már hallottam korábban, hogy szervez tematikus táborokat, nagyon sokféle van, azok közül is a fiam választott, és egyeztettük a kis barátjával, így oda is ketten mennek."

"Klassz nappali gyerektábor az Aquaworldben a Vízikacsák úszótábora. Tavaly löktem be először a gyerekeket, azóta hozzájuk járunk úszni, idén pedig újra mennek a táborba is."

"Az Állatkerti tábor piszok drága, majdnem 50 000 forint egy hétre. A gyerekeim két éve voltak utoljára, de azóta is minden áldott nap sztorizgatnak róla: nyüzsgő kukacokkal etették a szurikátákat, ők vitték a kaját a rinocérosznak, ezerlábú futkosott a kezükön – minden volt, amitől anya sikítana. Cirkuszba vitték őket, kézműveskedtek, és persze rengeteget tanultak."

"Helyes a Fogarasi Síiskolások tábora, ők bicajos táborokat, vízitúrákat, illetve kalandparkos programokat szerveznek, és nagyon megbízhatók."

"Falumbeliek, két lánytesó, tanyasi táborokat csinálnak" – az őrbottyáni Vegas farmon egyhetes turnusokban kínálják a programokat: "lovagolunk, kajakozunk szuperbiztonságos tengeri kajakokkal, bringázunk, kirándulunk, holdfénytúrázunk, fülemülét hallgatunk, esténkét megváltjuk a világot, gitározunk, megtanuljuk az állatok nyelvét, és 5 napig egy farmon lakunk".

Túry Gergely

A Funside is nappali táboroztatással kezdte a Feneketlen-tónál még 2007-ben, hét nyár alatt viszont odáig fejlődött a csapat, hogy idén már 65-féle variációból válogathatnak a szülők és a gyerekek: "Budapesten két, Balatonon összesen 15 táborba lehet jelentkezni. Választhat valaki például angoltábort önmagában, napi négy óra kiscsoportos foglalkozással, vagy például angoltábort tánccal kombinálva." "A fiunk két éve, 11 évesen véletlenül olvasott erről a táborról, és közölte: ide elmenne. Megnéztük, elengedtük. Most harmadjára megy, immár két hétre, összejön a tavalyi banda egy része is. Semmiért nem cserélné le" – mondta egy apa.

A People team 1991 óta tart ottalvós nyelvi tábort, ahol a táborozók 20 százaléka külföldről érkezik, de média és film, informatikai, fotós, irodalmi, természetvédelmi, sport és tánc tematikájú turnusokat is tartanak a Balatonnál. 

Ha nem táborban van épp a gyermek, és az idő sem játszik a kézre, olvassa el a rosszidős szünidei programokról szóló cikkünket

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!