szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Solti László, a Szent István Egyetem (SZIE) korábbi rektora vehette át hétfőn a Kosáry Domokos történész, akadémikus születésének századik évfordulójára alapított díjat az egyetem szenátusának tanévnyitó ünnepi ülésén.

Posztumusz kapta meg a díjat Walleshausen Gyula könyvtári főigazgató, történész – tájékoztatta az MTI-t a SZIE Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltárának főigazgatója. A Kosáry-emlékév egyetemi programsorozata keretében hétfőn nyílt meg az MTA egykori elnökének gödöllői éveit bemutató tárlat is, illetve jelent meg elektronikus változatban az a forrásgyűjtemény, amely a tudós és tudományszervező városban töltött hét évéhez kapcsolódik. 

Koósné Török Erzsébet elmondta: Kosáry Domokos mellőztetésének időszakában, 1952 októberétől letartóztatásáig az Agrártudományi Egyetem Központi Könyvtárában dolgozott, kezdetben önálló könyvtárosként, később tudományos kutatóként, végül igazgatóként. 1957. november 14-én letartóztatták, 1958-ban négy év börtönre ítélték. 

Az egyetemmel közösen alapított Kosáry Domokos-díjat a könyvtárügy területén, a könyvtári, levéltári munka szervezésében több éven át elért kimagasló eredmény, az egyetemtörténeti, agrártörténeti kutatásokban végzett magas szintű tevékenység, illetve a könyvtár érdekében, a könyvtárügyért kifejtett támogatás elismeréseként ítélik oda. Csikai Márta Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész alkotását 2013-ban, elsőként Solti László, az MTA rendes tagja, egyetemi tanár, a SZIE volt rektora vehette át, mellette Walleshausen Gyula egykori könyvtári főigazgatónak, történésznek, címzetes egyetemi tanárnak ítélték oda posztumusz a rangos elismerést.

A Kosáry Domokos egyetemi könyvtárosi, könyvtárigazgatói munkáját bemutató dokumentumokból, fényképekből, kiadványokból álló időszaki kiállítás anyagát az évforduló alkalmából összeállított könyvtári forráskiadványból válogatták, a tárlókban az intézményben keletkezett és őrzött eredeti források, fényképek másolatait, Kosáry Domokoshoz köthető egyetemi kiadványokat és legfontosabb munkáinak köteteit helyezték el. Az iratok között alkalmazásával, előmenetelével kapcsolatos hivatalos dokumentumok, a könyvtári munkát bemutató beszámolók, könyvtárszakmai és az agrártörténeti kutatás kérdéseivel foglalkozó feljegyzések, előterjesztések, jegyzőkönyvek találhatók, amelyek elsődleges, egyedi forrásai a jeles történész agráregyetemi működésének.  

A centenárium alkalmából összeállított, Kosáry Domokos, az Agrártudományi Egyetem tudományszervező könyvtárigazgatója című forráskiadványt Hanák Gábor történész, filmrendező mutatta be, a mű a könyvtár honlapján is elérhető. Az emlékezés részeként hétfőn megkoszorúzták a tudós 2009-ben felavatott emléktábláját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!