szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felbecsülhetetlen értékű ikonok, freskók és mozaikok kerültek vissza több mint negyven év után, kedden Észak-Ciprusra. A 173 relikviát korábban az ortodox és maronita keresztény egyházaktól vitték el Ciprus északi területeinek 1974-es török megszállása után.

"A ciprusi egyház örömmel veszi tudomásul, hogy az ellopott kincsek legnagyobb része negyven év után visszakerül hazájába" - mondta Hriszosztomosz érsek, a ciprusi ortodox egyház főpapja, aki megköszönte a februárban lemondott XVI. Benedek pápa közbenjárását az ügyben.

Az értékes vallási relikviákat a fővárosban, Nicosiában található érsekség közelében, a bizánci múzeumban állítják majd ki restaurálás után.

Taszosz Mitszopoulosz kommunikáció- és közmunkaügyi miniszter azt mondta, hogy a gyűjtemény több darabja súlyosan megrongálódott, amikor a fosztogatók könnyebben szállítható darabokra törték azokat.

Hriszosztomosz hozzátette: céljuk, hogy minden kincs visszakerüljön az észak-ciprusi kegyhelyekre, amint a sziget kettéosztásának kérdésében politikai megoldás születik.

Joannisz Eliadesz, a múzeum igazgatója szerint nem lehet felbecsülni az alkotások értékét, közöttük található ugyanis egy Szent Tamást ábrázoló, ezerötszáz éves mozaiktöredék és ismeretlen szentek ezeregyszáz éves freskói is. A maguk nemében ezek a legrégebbi falfestmények Cipruson.

A rendőrség egy 1997-es razzián bukkant a kincsekre Aydin Dikmen török műkereskedő müncheni lakásán. A gyűjtemény darabjai a német hatóságok őrizetében maradtak, amíg egy hosszadalmas jogi eljárással sikerült bizonyítani, hogy az alkotások a ciprusi egyház tulajdonába tartoznak.

Az egyház vezetői korábban közölték, hogy a sziget északi részén található templomokból vallási relikviák százait lopkodták össze, majd csempészték ki az országból. Az értékes kincsek később Európa, Ázsia és az Egyesült Államok feketepiacain bukkantak fel újra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!