Újjászületett a híres londoni galéria

Összesen 45 millió fontból, vagyis átszámítva majdnem 16 milliárd forintból újították fel a londoni Tate Britain galériát. Elsősorban az intézmény legöregebb részeit állították helyre.

  • MTI MTI
Újjászületett a híres londoni galéria

Újranyitották a galéria Temze felőli bejáratát és új csigalépcsőt alakítottak ki a fogadócsarnokban. Emellett újra látogathatóvá tették a rotunda kupolájának körerkélyét, amely az 1920-as évek óta volt zárva a nagyközönség előtt – adta hírül a BBC.

Idén májusban tíz új kiállítótérrel és egy új állandó tárlattal bővült az intézmény: a körülbelül 500 brit műalkotást felsorakoztató kiállítás mindenfajta tematika és csoportosítás nélkül, időrendi sorrendben mutatja be a szigetország művészetének történetét 1540-től egészen napjainkig.

Penelope Curtis, a múzeum igazgatója azt mondta: a felújítási munkálatok "újra életre keltik és megerősítik a galéria eredeti pompáját és logikáját". A brit művész, tervező és illusztrátor Rex Whistler The Expedition in Pursuit of Rare Meats 1926-7 című híres falfestményét is helyreállították a galéria Whistlerről elnevezett éttermében.

Az 1897-ben átadott, majd 2001-ben a mostani nevére átkeresztelt galériában külön bejáratot és recepciót alakítottak ki az iskolás csoportoknak a Millbank felőli főlépcsők alatt, valamint új kiállítóteret hoztak létre az időszakos tárlatoknak.

A megújult Tate Britain hivatalos megnyitóját kedden tartják, míg a belépőmentes "lakásavató buli" időpontját november 23-ára tűzték ki. A felújítási költségek egy részét, 4,9 millió fontot a nemzeti lottóbevétel bizonyos hányadát örökségvédelmi és kulturális célokra fordító Örökségi Lottóalapból finanszírozták. 

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.