A Head of a Man, azaz Férfifej című kép, amelyet 67 éven át a melbourne-i intézmény gyűjteményének ötmillió ausztrál dollárt, azaz 970 millió forint érő műtárgyaként tartottak számon, 2007-ben került le a múzeum faláról egy amszterdami vizsgálat nyomán, amely azt mutatta, hogy az alkotás talán mégsem a holland mester keze munkája.
Az NGV szakértői korábban felnyitották a kép hátulját, hogy valódi alkotójának nyomára bukkanjanak, de semmit sem találtak. Sajtóbeszámolók szerint a festmény becsült értéke 10 ezer ausztrál dollárra csökkenne, amennyiben minden kétséget kizáróan bebizonyosodik róla, hogy nem valódi Van Gogh.
Olaf Ossmann svájci jogász a közelmúltban azzal állt elő, hogy az alkotás nagyon is eredeti és hajdanán egy vagyonos zsidó férfi, az egykor Berlinben élt Richard Semmel tulajdonát képezte. Semmel 1933-ban a kép és gyűjteménye egyéb értékes darabjainak eladására kényszerült Amszterdamban, amikor a nácik elől menekült.
"Az aukciók egyikén ez a Van Gogh alkotás, a Head of a Man is tételként szerepelt, és akkor egy üzletember vásárolta meg, majd a kép még kétszer gazdát cserélt, mielőtt Ausztráliába került" - idézte Ossmannt az ABC ausztrál hírcsatorna.
Az ügyvéd szerint Semmel örökösei most minden erejükkel azon vannak, hogy visszaszerezzék az alkotást a nácik által elkobzott műtárgyakról szóló, 1998-as washingtoni konferencia alapelveire támaszkodva. Az NGV igazgatója, Tony Ellwood közleményében azt írta, hogy a galéria utánajár az ügynek és kivizsgálja Ossmann állításait.