szerző:
BI
Tetszett a cikk?

Az új Kossuth tér nagyon jól néz ki, kiemeli az Országház épületét, és még szürreális pára is gomolyog időnként a grántikövek közül, de koránt sincs kész. Szombattól felhúzzák a hatalmas trikolórt a gigatüskére, és lebontják a kerítéseket.

„Holnaptól az emberek szabadon jöhetnek-mehetnek a Kossuth téren” – mondta Wachsler Tamás a tér rekonstrukcióját végző Steindl Imre Program (SIP) igazgatója a pénteki sajtóbejáráson. Bár a felszín megújítása nagyjából elkészült, de a Parlament épületétől délre és északra is hatalmas vasbeton objektum emlékeztet arra, hogy már megint csak egy felturbózott kampányesemény a tér átadása.

Délen gróf Andrássy Gyula, északon Tisza István szobrát várja az egyelőre riasztóan kinéző alapzat. A kivitelezők ígérete szerint nyárra kerülhetnek a helyükre a bronzalkotások. Az új Kossuth-szobor (amit Wachsler szerint lehetne a Batthány-kormány emlékművének is nevezni, hiszen a mellékszobrokkal együtt 9 akkori minisztert lehet majd itt felismerni) főalakja már a helyén van ugyan, de egyelőre ijesztő, nagy fekete nejlonnal takarják le.

A leendő Kossuth-teres szoborcsapatból ma egyedül Rákóczi árválkodik végleges helyén.

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

Nincs kész (csak szerkezetkész állapotban van) továbbá a Látogatói Központ, a háromszintes, 600 parkolóhelyes mélygarázs sem, mint ahogy várni kell nyárig a Parlamenti kőtár és múzeum, illetve az 1956-os emlékhely kialakítására is. A parkolóról a kivitelezési főnök azt nyilatkozta, hogy az új parlament első ülésekor már a képviselők használhatják azt.

A tér átadása tehát korainak tűnik, de ha elkészül – leszámítva a történelem-újraértelmezési ideológiai katyvaszt – akkor valóban impozáns lesz. Az már most lenyűgöző, ahogy például az Alkotmány utca felől megközelítjük a teret. Mint Wachsler elmondta, az volt a feladat, hogy az autók számára behajthatatlanná tegyék ezt a részt, s ezt nagyszerű ötlettel oldották meg: egy másfél méteres mélyedéssel, ami után egy (néhány centi mély) vizes medence tükrözi vissza a Steindl Imre által tervezett épületet.

A térfelújítás is az ő korabeli instrukciói alapján történt, amelynek a lényege, hogy minél jobban láthatóvá tegyék, kiemeljék az Országházat. Ez abszolút sikerült, még akkor is, ha ennek számos fa látta is a kárát. Cserébe egyébként sokkal zöldebb lett a tér: a több mint 23 ezer négyzetméternyi zöldfelületből 11 ezer 800 négyzetmétert borít gyepszőnyeg, a parkosított részeken 133 fát és 92 ezer darab cserjét ültettek.

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

A medence mögött áll a 33 és fél méteres gigatüske, erre húzzák fel az óriási zászlót szombat reggel, ami után a tervek szerint ezután állandóan lobogva parancsol majd tiszteletet a Nemzet Főterének. A parlament főbejárata előtti rész – ahogy Wachsler mondta - „a Nemzet Főterén belül is a Nemzet Főtere”, itt lesz az ünnepi zászlófelvonás, és a jövőben az összes állami ünnep. (Sőt, valószínűleg a demonstrációkat, tüntetéseket is ide próbálják szervezni majd az aktuális kormány ellen tiltakozók.)   

Péntek délelőtt itt is, mint egyébként az egész Kossuth téren nagy volt a nyüzsi: a munkások serényen dolgoztak, a díszőrség próbált a március 15-i „fellépésre”, de ezen kívül is egy csomó civil kolbászolt mindenfelé, és fotózkodott katonákkal, tüskével, medencével. A rejtélyt szintén a SIP-főnök oldotta meg, elárulta, hogy reggel a tér felújításában közreműködőket (mintegy 5 ezren voltak) látták vendégül a félkész mélygarázsban. Kétezren el is menetek az ünnepségre, ők rajzottak ki a térre, nagy irigységet kiváltva a kerítésen kívülről fényképező japán turisták és honi nyugdíjasok körében, akik csap holnaptól mehetnek be.

A legizgalmasabb látvány a párásítóberendezés próbaüzeme volt. Képzeljük el, hogy a szürke gránitkövek alól egyszer csak - mint egy koncerten a ködgép bekapcsolása után – sűrű pára kúszik elő, sejtelmesen eltüntetve a katonákat, munkásokat, civileket. A párásító „füstje” a kánikulában nem lesz látható (melegben nem csapódik ki a pára), viszont hűteni fogja a turistákat és a gránittalajt. Kár, mert lenyűgöző látvány, igazi színházi élmény.

Jólesően konstatáljuk, hogy József Attila szobra – a korábbi félelmek, vagy hiszti (?) ellenére– méltó helyre került: konkrétan a rakodópart felső kövére. Így rekordárvíz esetén sem lesz veszélyben, viszont a kialakított kis lépcsőn méltó felolvasásokat lehet tartani (például arról, hogy rendezzük végre közös dolgainkat).

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

A Parlamentet teljesen körbe lehet járni ezentúl, és több helyen szinte a falig besétálhatunk. A rakpart felől, épp József Attilától indul a sétány, ami elvezet a látogatóközpont egyik – Wachsler szerint árvízbiztos – bejáratához. A nagy truváj egyébként épp a látogatóközpont lesz (ha elkészül). A föld alatt kialakított térségben lesz ruhatár, WC (a tér északi részén egyébként lesz egy nyilvános WC is), kávézó, pénztár, múzeum, innen indulnak, és ide érkeznek majd a turisták a parlamenti bejárások alkalmával.

A térről az autókat kitiltották, a villamost is amennyire lehetett kijjebb nyomták és speciális anyagú (halkabb közlekedést, kisebb rezgést biztosító) pályára helyzeték.

A felújítás kiterjedt a KIM épületének homlokzatára is: annak tetejét a ronda, lapos helyett koronaszerű tetőzetre cserélték. Csak az a tájmerényletnek beillő, metró fölötti irodaház ne éktelenkedne tovább a tér déli sarkán! Állítólag év végére meg lehet az épület kisajátítása, jövőre pedig kezdődhet annak is a rekonstrukciója.

És akkor talán 2015-ben vagy 2016-ban, akár március 15-én végleges formát ölthet a Kossuth tér.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!