Meghalt Zsombolyai János, A tanú készítője

Zsombolyai János operatőrként jegyezte A tanút, filmrendezőként pedig olyan alkotások fűződtek a nevéhez, mint a Queen 1986-os budapesti koncertjét megörökítő Magic című dokumentumfilm.

  • hvg.hu hvg.hu
Meghalt Zsombolyai János, A tanú készítője

Január 4-én, 75 éves korában meghalt Zsombolyai János Balázs Béla-díjas rendező, operatőr, érdemes művész és egyetemi tanár – írta a Nol.hu hétfőn. Az alkotó temetéséről később intézkednek – közölte a család.

MTI / Szigetváry Zsolt

Zsombolyai fényképezte Bacsó Péter A tanú című filmjét, rendezőként pedig olyan alkotásokat jegyez, mint mint a Kihajolni veszélyes, a Vámmentes házasság, A halálraítélt című játékfilmek, a Queen Budapesten című koncertfilm vagy A kenguru

Operatőre volt A tanú mellett a Szevasz, Verának, a Bohóc a falonnak, a Szeressétek Odor Emíliátnak, valamint A gyilkos a házban van, A legszebb férfikor, a Lányarcok tükörben, a Makra, a Pókháló, a Szikrázó lányok, a K. O., a Riasztólövés és a BUÉK című filmeknek.

Zsombolyai János 1961-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr tanszakán Illés György tanítványaként, majd Bednai Nándor, Makk Károly és Mihályfi Imre rendezők oldalán dolgozva kezdte el kialakítani sajátos operatőri stílusát.

Évtizedekig nevelte az utánpótlást a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, 2004-ben a film főtanszak-vezetői székéből ment nyugdíjba.

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?