szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Népesedési adatokból szobor, telefonbeszélgetésekből polc, GDP-ből papírnehezék: az alábbiakban olyan ábrázolások következnek, amilyenekkel biztosan nem találkozott még.

1. Egy oldal éves látogatottsága

id144.org
A digitális médiaművész Andrej Boleslawski, a "Google Eye" névre keresztelt adatszobrát, a Google Analytics segítségével, az imal.org weboldal látogatottsági adatai alapján alkotta meg.


2. A világ nagyvárosainak népessége

kildall.com

Scott Kildall, világstatisztikákat alapul véve alkotta meg, a "World Data Crystals" néven futó projektjét, mely az egész Földre vonatkozó adatokból készült, egészen furcsa kis szobrocskákat takarja. A világ összes nagyvárosának népességi adatain kívül, létezik még műalkotás a világ repülőtereiből, de a Földön valaha felrobbantott összes atombombából is.


3. Az USA vízhasználata, ülőgarnitúrába kódolva

adriensegal.com

Az amerikai Adrien Segal, a fentebb látható furcsa bútordarabot, az Amerikai Egyesült Államok 2000-es évben mért vízfogyasztási adataiból hozta létre. A három felület, három különböző kategóriába tartozó vízmennyiséget jelenít meg.

4. A 2011-es japán földrengés szobra

lukejerram.com

Az angol Luke Jerram szobra, a Japánt 2011-ben megrázó, a Richter-skála szerinti 8,9 erősségű földrengés adatai alapján készült.

5. Tweetek Justin Bieber-ről

dataphys.org

Karsten Schmidt és kollégái, a Twitter adataiból hozott létre egy, -a Hold felszínére hajazó- absztrakt műalkotást, 3D nyomtatás segítségével. A kis hegyek mind egy-egy tweet-et vagy retweet-et formáznak meg, mind Justin Bieber-rel kapcsolatban.

6. Emberi érzelmek domborzati modelljei

playingthearchive.com

Matthew Kenney, egy pszichológiai kutatás anyagára alapozva alkotta meg az emberi érzelmek alakulását ábrázoló szobrait. A műtárgyak alapjául szolgált tanulmányban, a kutatók abból indultak ki, hogy az emberek viselkedési szokásai, pszichológiai jellemzőit nem lehetséges csak egy felmérésre alapozva vizsgálni, hanem időben követni kell ezeknek az alakulását. Ezen fizikai modelljeit láthatjuk ezen az oldalon.

7. Havi átlaghőmérsékletek bögréje

dataphys.org

A művész és designer Mitchell Whitelaw, a fentebb látható ergonomikus kávésbögre formáját, az ausztráliai Sydney városának 150 évnyi havi átlaghőmérsékletének adatai alapján hozta létre.

8. Matekszobrok

wired.com

A matematikai összefüggéseket ábrázoló szobrok alkotója már nem él: a német matematikus Felix Klein 1925-ben hunyt el, ellenben az általa alkotott modellek azóta is szerves részét képezik az egyetemek szemléltetőeszközeinek.

9. A világ GDP-jének alakulása

anf.nu

A berlini művész Andreas Nicolas Fischer, az egész világ 2007-es GDP-jének adatai alapján készítette el a fentebb látható, „Fundament” névre hallgató műalkotást.

10. Egy hét mobilbeszélgetései a városban

anf.nu

Szintén a berlini székhelyű alkotó, Andreas Nicolas Fischer munkája a fenti kvázi-polc is, melyre tárgyakat nemigen lehet helyezni, ellenben megmutatja, hogy Fischer egy heti mobilhasználata hogyan néz ki, egy falra szerelhető műtárgy, az „A Week in the Life” formájában.

11. A szétbarmolt tévéadás szépsége

theartofdata.org

Az adatokkal játszó, alternatív művész Casey Reas, a  "Signal to Noise" nevezetű projektje keretében, televíziós adások jeleit torzította el digitálisan, és fordította át egy új művészeti alkotásba.

 

12. Trójai vírusból festmény

thomson-craighead.net

Az londoni alkotópáros Jon Thomson és Alison Craighead, az internet népének megkeserítőiből, a trójai vírusokból hozott létre műalkotásokat. A módszer rendkívül egyszerű: az ártalmas programokat egyszerűen képfájlként nyitották meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!