szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Március 20-a nem csak a napfogyatkozás napja, hanem a boldogságé is. Sőt, ellentétben az előbbivel, az utóbbi titulus minden évben megilleti e dátumot. Olvasóink ennek örömére a most készülő ENSZ-lista megjelenése előtt megszavazták, szerintük mely dalok a legboldogabbak.

Mint írtuk, az ENSZ többek közt olyan sztárok segítségével, mint Pharrell Williams, James Blunt, Charlize Theron vagy Michael Douglas összeálltja a "világ legboldogabb dalainak listáját" a március 20-i boldogság napja alkalmából.

A hírességek egy-egy számmal járulnak hozzá a dallistához. Annyit már most lehet tudni, hogy Ban Ki Mun, ENSZ-főtitkár Stevie Wonder Signed, Sealed, Delivered című dalát javasolta.

Megkérdeztük a hvg.hu olvasóit, hogy szerintük mely daloknak kellene egy ilyen listán szerepelni. Ezek közül gyűjtöttünk össze 10-et. (Az olyan „ötleteket”, mint például a Szomorú vasárnap, vagy egyes Nirvana-számok, nem vettük figyelme.)

 

A hvg.hu olvasóinak legboldogabb dalai

Az első szám egy tévécsatorna promó-klipjében tűnt fel. A boldogságunkat beárnyékolni nem tudó (sőt, még fokozó) napfogyatkozáshoz talán ez illik a legjobban, úgyhogy kezdjük ezzel.

Többen kerekednek jobb kedvre, ha meghallják az Oroszlánkirály egyik betétdalát, az eredetiben Manuel Straube, Ilja Richter, Cusch Jung és Rainer Basedow által előadott Hakuna matata című számot.

Mi is meglepődtünk, hogy feltűnt a jelöltek között a 70-es évek jazz-rock alapzenekarának, a Weather Reportnak az egyik, Birdland című szerzeménye. De abszolút itt a helye.

Maradva még a 70-es éveknél, de már magyar vizeken: 1975-ben készült egy rádiós musical Kell néha egy kis csavargás címmel, ebben szerepelt Hofi Géza azóta örökzölddé vált slágere, a Lazítani. Olvasóink szerint ez is egy boldog dal (még ha kicsit keserű is a mosoly az arcunkon).

Ugyanekkor robbant be a köztudatba – és kivételesen „real time-ban” itt a vasfüggöny mögött is – a brazil-mozambiki Afric Simone, akinek néhány slágere a hetvenes évek közepén beleivódott az európai – és különösen a kelet-európai köztudatba. Az egyik ilyen gigaslágere a Hafanana:

Egy évtizeddel korábban, 1966-ben adta ki a Simon&Garfunkel a sokáig a „legboldogabb dal” címmel emlegetett The 59th Street Bridge Song-ot.

Egy 1989-es angol popcsapat, az S Club 7 Bring It All Back című dala szintén megemeli néhány olvasónk boldogsághormon-szintjét. Hogy ne lombozzuk le őket, álljon itt ez a dal is.

Az viszont meglepő lett volna, ha nem kerül be semmilyen ska-dal a „boldogok” közé. Ezt a brit The Specials  It's you című száma lett.

Még egy magyar szerzemény került be a listába. Fluor Tomiék dala amúgy is minden népszerűségi listán szerepel, úgyhogy biztos tud valamit. (Ezek szerint örömet okozni sokaknak, biztos.)

Van egy „naná, hogy itt van” szám is. Nem csak a címe, de a klip után kirobbanó táncos-klipkészítési őrület is megkívánja, hogy felkerüljön a listára. Szerintünk kicsit túlpörgette már a világ, de akkor is kihagyhatatlan.

Az ENSZ 2012 óta ünnepli március 20-át a boldogság napjaként. A nemzetközi szervezet szerint "a boldogság alapvető emberi cél, és ha a politika javítja a boldogság feltételeit, az egy egész társadalmat előbbre visz".

A boldogság nemzetközi napjának ötlete a kis himalájai buddhista királyságtól, Bhutántól származik. Az ázsiai ország 2008-ban a világon elsőként vezette be és rögzítette alkotmányában a bruttó nemzeti boldogság fogalmát lakosai jólétének mérésére.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!