szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hátrányos helyzetű diákok szakközépiskolai továbbtanulását támogató TÁMOP programmal sok a baj: csúsznak az ösztöndíjak kifizetései, de a pedagógusok díjazása is sokszor késik. A minisztérium szerint a program résztvevőinek kifizetése folyamatos, de a mentorok sokszor hiányosan adják le a szükséges dokumentumokat.

Csúsznak az ösztöndíj-kifizetések a hátrányos helyzetű diákok szakközépiskolai továbbtanulását támogató TÁMOP programban, de a gyerekeket segítő mentorok díjazása is késik; olyan pedagógusok is vannak, akik egy teljes tanévet dolgoztak végig fizetés nélkül – írja a Roma Sajtóközpont.

Az „Út a szakmaválasztáshoz” című uniós támogatású, 6 milliárd forintból megvalósuló ösztöndíjprogram célja, hogy hátrányos helyzetű általános iskolás végzős diákok piacképes szakmát nyújtó intézményekben tanulhassanak tovább. A nyertesek átlagtól függően havi tíz- és tizennyolcezer forint közötti ösztöndíjra váltak jogosulttá, valamint mentortanárok segítették őket az előrehaladásban, akik szintén díjazásban részesültek (volna). 

Az RSK által megkérdezett érintettek a kommunikáció hiányára is panaszkodtak, kérdéseikkel ugyanis nem tudtak kihez fordulni, mindenhonnan elutasították őket.

A projekt vezetője az RSK-val azt közölte, hogy az ösztöndíjak utalása a szerződések megkötését követően nem alanyi jogon jár, hanem előre meghatározott kötelezettségek teljesítése szükséges, mint például jogosultsági feltételek igazolása és különböző fejlesztő foglalkozásokon való részvétel. Ennek igazolása a mentorok feladata, szerinte viszont többször is hiánypótlást kellett igényelni, és sok esetben hónapokba telik, míg beérkeznek a folyósításhoz szükséges igazolások, dokumentumok. Azért azt hozzátette, hogy a program résztvevőinek kifizetése folyamatos.

Az információáramlás és tájékoztatás hiányára vonatkozó kérdésre az RSK nem kapott választ a Nemzetgazdasági Minisztériumtól.

A hvg.hu tavaly novemberben írt arról, hogy bár Orbán Viktor miniszterelnök szerint a magyar gazdaság kulcskérdése a szakképzés, 2014-ben nem volt pénz a program folytatására. A már végzők helyére nem vettek fel újakat, a pályázatot ki se írták.

Az elsősorban az érettségihez jutást és a hátrányos helyzetű gyerekek esélynövelését támogató, több alprogramból álló ösztöndíjrendszert csaknem tíz éve vezették be a közoktatásban. A több elemből álló programban az Út a szakmához nevű alprogram éri el a legkevesebb, tavaly kb. 2500 gyereket, de az érettségit adó középiskolában való továbbtanulást, és annak sikeres teljesítését ösztönző alprogramokkal együtt évente csaknem 15 ezer tanuló jut támogatáshoz az Útravaló segítségével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!